A hágai fellebbviteli bíróság pénteki ítélete szerint a Royal Dutch Shell olajcég nigériai leányvállalata felelős a Niger folyó deltájában olajvezeték szivárgása miatt bekövetkezett szennyezésért; a bíróság a holland vállalatot a környezetszennyezés miatt károsult gazdák kárának megtérítésére kötelezte.
A bíróság azt is kimondta, hogy a Shellnek és nigériai leányvállalatának szivárgásérzékelő rendszert kell felszerelnie a csővezetékre. A fellebbviteli bíróság pénteki döntésében négy nigériai gazdálkodó számára ítélt meg összegszerűen meg nem határozott kártérítést.
A Shell az ötvenes évek végén fedezte fel és kezdte kiaknázni Nigéria kőolajkészleteit. Környezetvédelmi aktivisták és a helyi közösségek már a kezdetektől támadták a beruházást, majd a kitermelést a gyakran talpasztalt olajszivárgások miatt. A nigériai gazdálkodókat 2008-ban kezdett jogi csatájukban támogató, A Föld barátai nevű szervezet aktivistái azzal érveltek, hogy a szivárgó vezetékeket a rossz karbantartás és a biztonsági előírások nem megfelelő betartása, valamint a biztonsági rendszerek hiánya okozza. Hozzátették, a Shell nem tesz meg mindent a szennyezett víz és talaj megtisztításáért.
A Shell Nigeria korábbi érvelése szerint az olajszennyezést szabotázs okozta, nem pedig az ipari létesítmények elhanyagolt karbantartása. Noha az ügyben eljáró eljáró holland bíróság 2013-ban hozott ítéletében elfogadta a vállalat érvelését, rámutatott, hogy a vállalat könnyűszerrel megakadályozhatta volna a szabotázst. Ezért ítéletében arra kötelezte a Shellt, hogy egy gazdálkodónak fizessen nem meghatározott összegű kártérítést. További négy felperes követelését pedig elutasította.
Környezetvédő aktivisták fontos kísérletként tekintettek a perre, hogy sikerül-e nemzetközi cégeket felelőssé tenni külföldi leányvállalataik törvénysértéséért. Miután a Shell központja Hollandiában van, ezért indították a nigériai eset miatt a pert Hágában. Ez volt az első alkalom, hogy egy holland céget bepereltek külföldön tevékenykedő leányvállalata miatt.
(MTI)
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »