Vannak még az éttermeknek tartalékai?

Vannak még az éttermeknek tartalékai?

Három cégvezetőt kérdezünk, hogyan élik meg a korlátozásokat. A járvány csak tombol, nem látni a végét. Vannak-e tartalékaik, és meddig elegendőek? Mennyiben segíti a talpon maradást az állami támogatás?

„Ha kicsillagozza, azt mondom, sz*r a helyzet. Ha csak az étteremre alapoztam volna, most bezárhatnám” – fogalmazott Csonka Attila, az étterem tulajdonosa.

Elmondta, az étterem épülete a sajátja, csak a papírgyárban tart fenn bérelt helyiséget az üzemi étkeztetésre, de ott sem engedték el a bérleti díjat még arra az egy hónapra sem, amikor bezárt a részleg.

Körülbelül 20 alkalmazottat foglalkoztat a vendéglátóipari vállalkozás, mind régi dolgozó, akik megérdemlik a megbecsülést.

Senkit se bocsájtott el, pedig az övéhez hasonló cégek állami támogatásának mértékét látva, az lett volna a kifizetődőbb megoldás – ha munkanélkülire mennek, az állam fizeti utánuk az elvezetéseket és kapják a segélyt. Amikor pedig már ki lehet nyitni, visszavenni őket.

„Apropó, kompenzáció az állam részéről. Jómagam egy fillért se kaptam.

Több vállalkozásom is van, mind külön könyveléssel. Ami tavaly nem volt veszteséges, az az építkezési vállalkozás.

Hírdetés

Ezt is beleszámolták a forgalomba, hogy az ácsok munkájából tartsam fenn a pincért és a szakácsot, akik hát most otthon vannak a megszorítások következtében” – ad hangot elégedetlenségének a tulajdonos.

Hozzáteszi, a végletekig nincsenek tartalékok, ez már a második hullám és ki tudja, még mennyi követi. Egy-egy leállás után nehezen térnek vissza a vendégek, a tavaszi leállás után is csak őszre tért vissza teljes egészében a vendégkör.

Takács Hajnalka cégvezető elmondta, náluk nem kellett átállni az ebédek kihordására. Mintha csak erre készültek volna, már régóta kiszállítják a menüt a nyugdíjasoknak, kisebb cégeknek, és természetesen házhoz szállítják a pizzát is.

A tavaszi lezárásokat még átvészelték, de sok családi és községi rendezvény elmaradt nemcsak tavasszal, de a későbbiekben is, ami nagy kiesés.

„Elmondható, hogy a tavaszi leállástól átlagban a felére csökkent a forgalmunk, ami azt jelenti, több volt a kiadás, mint a bevétel, ez alól csupán egyetlen nyári hónap volt kivétel. Az a szerencsénk, hogy a tavalyi és tavalyelőtti évből a megtakarítás nem lett elköltve, pedig azt az idén felújításokra akartuk költeni. Így tudtuk átvészelni ezt az évet és azzal a kevés kompenzációval, amit novemberben kaptunk az államtól. Annak örülünk, hogy meg tudtuk tartani az alkalmazottjainkat. De már fogytán minden tartalék” – tájékoztatott a cégvezető.

A kis családi fogadó tulajdonosa, Ján Brenisin elmondta, sokat segített éttermükön a falu polgármestere, Farkas Iván azzal, hogy a község és az iskola alkalmazottjai, valamint az idősek is rendeltek tőlük napi menüt, amit aztán széthordtak nekik.

Egyébként a tavalyi évben hasznunk nem volt. Megkeverte a lapokat az, hogy nem voltak rendezvényeink, mert az éttermes a hétvégi rendezvényeken keres, nem a napi menün. Előnyünk, hogy az épület, ahol az étterem található saját tulajdonban van és hogy családi vállalkozásban visszük az éttermet. Én pincérkedek, anyu a konyhán főz egy fiatal segítővel, apu is besegít, ha kell. Egy jobb évben bizakodunk” – adott hangot reményének a Fehérló tulajdonosa.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »