Matovič: A lockdown ellenére nem csökkennek a járványstatisztika számai, más megoldásra van szükségünk

Matovič: A lockdown ellenére nem csökkennek a járványstatisztika számai, más megoldásra van szükségünk

A kormányfő ezzel arra utalt, hogy az elfogadott kemény intézkedések ellenére a járványstatisztika nem javul, ami nagyrészt a jóval agresszívebben terjedő brit koronavírus-mutációnak köszönhető. (Más szavakkal, lockdown nélkül a számok meredeke emelkedésbe kezdődnek.)

Arra kérdésre, hogy meg lehet-e akadályozni a brit variáns terjedését a kormányfő azzal válaszolt, hogy erre már nincs esély, tekintve, hogy több régióban már megjelent (Pozsony, Nyitra, Kelet-Szlovákia), nem egyetlen járványgóc van, amit egy vesztegzárral el lehetne szigetelni.

„Sajnos együtt kell élnünk azzal, hogy egyre gyakoribb lesz az új vírusvariáns, és nekünk annál intenzívebben kell védekeznünk ellene. Egyelőre a szlovén forgatókönyvet másolja a járványstatisztika, az lockdown ellenére ne csökkennek a számaink”

mondta. A műsorvezető kérdésére, miszerint lehet-e még szigorúbb lezárásokat bevezetni, a kormányfő azt válaszolta, hogy jelenleg már minden korlátozást bevezettek, már csak a munkába járás lehetősége maradt meg.

„Én semmiképp sem akarok odáig jutni, hogy az embereknek megtiltjuk, hogy munkába járjanak. Az katasztrofális lenne, nem csak a cégekre és a családokra nézve, de akár dominóeffektust is elindíthat a világban. Szlovákiában több tucat alkatrész beszállító működik, ha valamelyiket bezárnánk (…), nem tudnak szállítani az autógyáraknak, így gyakorlatilag Európa-szerte összeomolhat az ellátási lánc”

fogalmazott a kormányfő. Elmondta, ma összeül a kormány, és a kemény lockdown illetve a masszív tömeges tesztelés valamilyen kombinációját fogják megoldásként javasolni.

 

Matovič elismételte minapi kijelentését, és bocsánatot kért, amiért idiótának nevezte Richard Sulík (SaS) gazdasági minisztert, ugyanakkor fenntartotta annak a bírálatnak a jogosságát, hogy Sulík nem szerezte be időben a járvány feltartóztatásához szükséges antigénteszteket.

Hírdetés

Matovič elmondta, nem akarja „kirúgni Sulíkot a kormányból”, mert Sulíknak szerinte ez felelne meg leginkább. Úgy vélte, hogy az emberek majd ítéletet mondanak Sulík döntéseiről.

„Nincsenek tesztjeink, a kórházak, az egészségügyi alkalmazottak az összeomlás szélén vannak, ő pedig Dubajba megy két hétre szabadságra, és azt állítja, hogy az egyik legfejlettebb városban nincs internet lefedettség, hogy részt vegyen a kormányüléseken.”

bírálta a gazdasági minisztert.

A műsorvezető megkérdezte a kormányfőtől, miért nem hívja vissza Sulíkot, ha már Matovič saját párttársai is ezt követelik tőle. Példaként említette Gyimesi Györgyöt, aki nacionalista magyarellenességgel vádolta meg az SaS-t.

„Nyilván az lenne a cél, az felelne meg neki, ha úgymond kidobnám a kormányból. Egyúttal azt is el kell mondani, hogy kaptam olyan üzenetet, miszerint ha visszahívom, pár hónapon belül megbuktatja kormányt, hogy megint a maffia kerüljön hatalomra. Tekintettel arra, mi történt a Radičová-kormányban, hogy mit sikerült akkor elérni, nem kísértem a sorsot, és nem adom neki, amit akar.”

jelentette ki a kormányfő. Hozzátette, hogy az SaS akadályozta meg, hogy már december 17-én lockdownt vezessenek be, az SaS erőltette a későbbi időpontot.

A HLAS képviselői a minap nyújtották be  a parlament elé a választási ciklus lerövidítéséről szóló javaslatot, ami alapján szeptember 4-re tűznék ki az előrehozott választások időpontját. Ezzel kapcsolatban a kormányfő Pellegirni ellentmondásos retorikájára hívta fel a figyelmet.

„(…) Amellett, hogy tizenkilenc évig tettestárs volt az előző kormányok által elkövetett bűncselekményekben, ha jól emlékszem, márciusban még kormányfőként 16 fertőzött mellett vezetett be veszélyhelyzetet, és ma játsza a nagy szabadságharcost, amikor ma naponta van 7000 fertőzöttünk”

mondta, emlékeztetve, hogy Pellegrini kettős beszédet folytat, először támogatta a vakcinázást, aztán rájött, hogy az ő választói idegenkednek tőle, és visszavonulót fújt.

Körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »