Tengerállóság az új generációs csatahajók esetében

Tengerállóság az új generációs csatahajók esetében

A csatahajók esetében a leginkább vizsgált tényezők a tűzerő és védettség. Viszont ezek önmagukban nem merítik ki a szerepet játszó tényezőket. Egy további tényező, ami szempontot játszott a hadműveletek kivitelezésekor, a hajók tengerállósága volt.

A leginkább tengerállók a japán Jamato osztályú csatahajók voltak. Ennek az volt az oka, hogy mivel azoknak volt a legnagyobb vízkiszorítása, ezért azokra hatottak legkevésbé a viharok. Emellett a Csendes-óceán nem volt annyira viharos hadszíntér, mint az Atlanti-óceán, ami miatt ez ott kevésbé volt probléma.

A leggyengébbek ezen a téren a brit King George V osztályú csatahajók voltak. Ennek az volt az oka, hogy a britek ezen hajók orrát szándékosan alacsonyra tervezték, hogy a nehézlövegeikkel közeli célpontokra is tudjanak lőni. Ennek az lett a negatív következménye, hogy a hajók orra enyhén viharos tenger esetén is a vízbe merült, ami akadályozta a hajók működtetését.

A források a többi korabeli csatahajó tengerállóságát középszerűnek minősítik. A német Bismarck osztályú csatahajóknak nagy volt a vízkiszorításuk, aminek jó tengerállóságot kellett volna eredményeznie. A helyzet viszont az volt, hogy a német csatahajók közös tervezési hibája volt, hogy orrnehezek voltak, ami viharos tengeren a hajók orrát a vízbe nyomta.

A német csatahajók a jobb tengerállóság érdekében a háború elején utólagosan klipperorrt kaptak, ami csökkentette a fedélzetre jutó víz mennyiségét.

Hírdetés

Az amerikai Iowa osztályú csatahajóknak ugyan nagy volt a vízkiszorításuk, de hosszú volt az orruk, ami ez által gyakran vízbe merült.

Az egyik negatív példa a tengerállóságra a brit Hood csatacirkáló volt. Ugyan nem tartozik a szigorúbb értelemben vett elemzéshez, de érdekességképpen megemlítjük. A Hoodnak az volt az egyik tervezési hiányossága, hogy a tat viszonylag alacsonyan volt a vízszint felett. Ennek következtében az rendszeresen beázott, különösen viharos időjárás esetén. Ezért a hajót a legénysége a „világ legnagyobb tengeralattjárója” névvel illette.

(Olvasónktól)

Források:

http://www.combinedfleet.com/b_oper.htm
http://combinedfleet.com/musash01.jpg
http://www.wows.hu/index.php/item/150-hms-hood-csatacirkalo
http://www.kbismarck.com/gallery.html
http://www.hmshood.com/photos/hoodphotos3.htm
https://www.navygeneralboard.com/the-inverted-bow-and-warships/


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »