Roman Mikulec a belügyi tárca vezetője a TASR érdeklődésére közölte, a minisztérium tervei szerint már ebben a hónapban a parlament elé terjesztik az állampolgársági törvényt átalakító módosításokat.
Ez persze korántsem jelenti azt, hogy minden visszatér a rendes kerékvágásba, s a 2010 előtti állapotok kerülnek újra bevezetésre. A felvidéki magyar közösség pártjai és több szlovák politikus is ezt szerette volna elérni, 2020-ban több egyeztetés is történt. Ondrej Dostál és az MKP politikusai több alkalommal is tárgyaltak a belügyi tárca illetékeseivel, de Bukovszky László kisebbségi kormánybiztos is aktívan bekapcsolódótt a munkába.
Ondrej Dostál például az alkotmánybíróságra nyújtott be panaszt, kifogásolva azt a gyakorlatot, hogy, aki megszerzi egy másik ország állampolgárságát, az automatikusan elveszíti a szlovákot, holott az alkotmányban az áll, önkényesen senki nem fosztható meg állampolgárságától.
Mikulec azt nyilatkozta, várható volt, hogy a szélesebb konszenzus megtalálásához nem lesz elég az eredetileg kitűzött októberi határidő, de időközben számos előrelépés született. Igor Matovič kormányfő is úgy nyilatkozott, támogatja, hogy már januárban tárgyaljon a parlament a törvénymódosításról.
Az eddig kiszivárgott információk alapján az állampolgársági törvény módosítása sem oldja meg a magyar közösséget érintő legnagyobb problémát. Az ugyanis olyan engedményeket tartalmaz, amely közvetlenül nem kezeli ezt a kérdést. Például kimondja, hogy a szlovák állampolgárság már egy szlovák állampolgárságú szülő, nagyszülő vagy dédszülő után is kérvényezhető, ez pedig legfeljebb a diaszpórában élő, egyébként elenyésző számú szlovákságon segít. Nem veszítenék el állampolgárságukat azok sem, akik örökbefogadás útján lettek egy másik ország állampolgárai, illetve azok a cseh állampolgárok aki igénylik a szlovákot, tovább nem kell, hogy igazolják, tudnak szlovákul.
Jól látható, a fenti enyhítések közül egyik sem érinti különösebben a Felvidéken élő magyar közösséget, illetve azokat, akik elvesztették szlovák állampolgárságukat a Fico-kormány által 2010-ben elfogadott törvénymódosítás miatt.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »