Decemberben már hetedik hónapja emelkedtek folyamatosan a világpiaci élelmiszerárak az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) számításai szerint.
A decemberi árindex 107,5 pont lett, 2,2 százalékkal magasabb a novemberinél – a FAO honlapjára csütörtökön felkerült adatok szerint. Az árindex tavalyi átlaga 97,9 pont, három éve legmagasabb volt, 3,1 százalékkal meghaladva a 2019. évit, de több mint 25 százalékkal alacsonyabb a 2011. évi történelmi csúcsnál.
A FAO élelmiszerár-indexe kereskedelemmel súlyozott mutató, amely az öt legfontosabb élelmiszer-alapanyag – növényi olajok, szemestermények, húsfélék, tejtermékek és cukor – nemzetközi piaci árát veszi figyelembe.
2019-ben az Európai Unió háztartásai a fogyasztási kiadásaik 13%-át fordították élelmiszerre és alkoholmentes italokra. Az arány Romániában a legnagyobb: itt egy háztartás összkiadásának átlagosan 26%-át költik élelmiszerre és nem alkoholos italokra.
A tavalyi év utolsó hónapjában a szemestermények árindexe havi szinten 1,1 százalékkal nőtt, az árindex 2020-as átlaga 6,6 százalékkal haladta meg a 2019. évit.
A múlt hónapban a növényi olajok árindexe emelkedett a legjelentősebben, 4,7 százalékkal, és ezzel 2012 decembere óta legmagasabb szintre került.
A tavalyi átlag jelentősen, 19,1 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit. A tejtermékek decemberi árindexe 3,2 százalékkal nőtt, a hetedik egymást követő hónapban emelkedett. Ennek ellenére a tavalyi átlagár-index 1 százalékkal csökkent a megelőző évvel összevetve.
A férfiak több pénzt költenek ajándékokra, mint a nők, a „modern családok” és a fiatal szakemberek karácsonyi költségvetése a legnagyobb, élelemre megy a legtöbb pénz egy felmérés eredményei szerint.
A húsfélék decemberi árindexe 1,7 százalékkal nőtt novemberhez képest, a tavalyi átlagár 4,5 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A cukor árindexe novemberhez viszonyítva 0,6 százalékkal csökkent, az árindex tavalyi átlaga 1,1 százalékkal meghaladta a 2019. évit.
Folytatódott az éves inflációs ráta csökkenése novemberben is, a pénzhígulás üteme 2,1 százalékra mérséklődött az előző hónapban jegyzett 2,2 százalékhoz képest – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Forrás:kronikaonline.ro
Tovább a cikkre »