Idén nem adnak át túl sok autópályát Romániában az út- és vasútépítéseket monitorozó Pro Infrastruktúra Egyesület szerint.
„Mint minden évben, az emberek most is azt kérdik tőlünk, hány kilométer autópályát adnak át a forgalomnak. Nos? Nem sokat” – fogalmaz nem túl derűlátóan az év eleji előrejelzéseket tartalmazó kedd esti Facebook-bejegyzésében az általában viszonylag pontos „jóslatokat” megfogalmazó egyesület.
A szakemberek úgy vélik, idén mindössze 35 kilométernyi sztráda átadására van reális esély.
Előrejelzésük szerint augusztusban vagy valamikor ősz folyamán megnyithatják a forgalom előtt az A10-es autópálya Gyulafehérvár és Nagyenyed közötti 24,25 kilométeres szakaszát, illetve a sztráda egy másik, 2,2 kilométeres szakaszát.
Az észak-erdélyi (A3-as) autópályán eközben mindössze a Nyárádtő és Marosvásárhely közötti 4,5 kilométer megnyitására lát valós esélyt a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A hatalomra lépő koalíció által kidolgozott kormányprogram számos fejezetének van gazdasági, pénzügyi vonatkozása. A teljesség igénye nélkül szemezgettünk ezek közül.
A legoptimistább forgatókönyv szerint – amelyben önmagukat meghaladó önkormányzatok és motivált építők szerepelnek – 2021 végéig még átadhatják Dél-Romániában a Piatra Olt és Valea Mare között gyorsforgalmi utat, a 21,35 kilométeres aszfaltcsík tulajdonképpen Slatina körgyűrűjének szerepét tölti be, amikor elkészül.
Ezzel együtt is összesen legtöbb 52,35 kilométer autópálya és gyorsforgalmi út megnyitását látják megvalósíthatónak a szakemberek,
akik szerint a Nagyszeben és Bojca közötti sztrádaszakaszra csupán 2023-ban hajthatunk fel.
Az észak-erdélyi autópálya problémás Maroskece és Aranyosgyéres közötti szakasza kapcsán eközben valószínűbbnek tartják 2021-ben a szerződésbontást, mint az avatást.
Ami Bukarest új körgyűrűjét (A0) illeti, idén ott csak elkezdődnek a munkálatok, a derűlátó forgatókönyv szerint 2022-ben, de valószínűbb, hogy csak 2023-ban adhatják át a forgalomnak az első szakaszokat.
Jó hírekkel is szolgál ugyanakkor az út- és vasútépítéseket monitorozó egyesület: ha avatásokkal nem is bővelkedik az idei esztendő, új nagy építőtelepek nyílhatnak meg.
A főváros 52,5 kilométeresre tervezett körgyűrűje mellett eldördül a rajtpisztoly az észak-erdélyi sztráda Bihar és Bisztraterebes közötti 28,55 kilométeres, a Berettyószéplak és Szilágynagyfalu közötti 13,55 kilométeres szakaszán, illetve a Szilágy megyei Vaskapu és a Kolozs megyei Magyarnádas közötti 42,3 kilométeres szakaszon is elkezdenek dolgozni.
Idén futnak ki az első munkagépek az A1-es sztráda Pitești és Curtea de Argeș közötti 30,35 kilométeres szakaszának építőtelepére is.
Csaknem ezer kilométer autópálya és gyorsforgalmi út megépítését ígéri a nemzeti Liberális Párt (PNL), amennyiben kormányra kerül a december 6-án esedékes parlamenti választásokat követően.
A Közúti Infrastruktúrát Kezelő Országos Társaság (CNAIR) tavalyi év végi előrejelzése egyébként jóval derűlátóbb a Pro Infrastruktúra Egyesületénél,
a sztrádaépítésekért is felelős útügyi hatóság vezetői decemberben úgy vélekedtek, hogy
2021-ben 86,4 kilométernyi autópályát adhatnak át a forgalomnak azokból a szakaszokból, ahol a tavaly gőzerővel zajlottak a munkálatok.
Év végi előrejelzésük szerint idén megépülhet további 26,2 kilométer a Tordát Szászsebessel összekötő autópályából, elkészülhet a Maroskece és Aranyosgyéres közötti 15,7 kilométeres, illetve a Marosvásárhely és Nyárádtő közötti 4,5 kilométeres szakasz, mint ahogy a Craiova és Pitești közötti gyorsforgalmi út egy 40 kilométeres szakasza is.
Valamivel több, mint 60 kilométerrel bővült idén Románia autópálya-hálózata, amivel az út- és vasútépítéseket monitorozó Pro Infrastruktúra Egyesület optimista forgatókönyve valósult meg.
Mint ismeretes, tavaly 60,6 kilométerrel bővült Románia autópálya-hálózata, amivel nagyjából megvalósult a Pro Infrastruktúra Egyesület optimista forgatókönyve. A szakemberek ugyanis a 2020-as év elején úgy vélekedtek, hogy reálisan 23 kilométer, különösen szerencsés helyzetben pedig 64 kilométer újonnan épült autópálya nyílhat meg 2020-ban Romániában.
Forrás:kronikaonline.ro
Tovább a cikkre »