BIREG – Előzetes elektronikus engedélyregisztrációs rendszer Magyarországon 2021. január 1-től

BIREG – Előzetes elektronikus engedélyregisztrációs rendszer Magyarországon 2021. január 1-től

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium – a szakmai érdekképviseletek javaslatára – 2021. január 1-től éles üzemben működteti a hazai közúti személy- és áruszállító vállalkozások fokozott védelme érdekében létrehozott előzetes elektronikus engedélyregisztrációs rendszert (BIREG).

Az erről szóló jogszabályt 2020. december 31-én hirdette ki a Kormány a Magyar Közlöny 298. számában ». A BIREG üzembentartói regisztrációja –– a hatékony működés érdekében – minden fuvarozót érint, ideértve a közösségi engedéllyel tevékenykedő EU-s – így a magyar – vállalkozókat is! Az ITM tájékoztatása szerint az ellenőrzések során az első hónapban a regisztrációt elmulasztókat vagy a hibás, hiányos regisztrációval közlekedőket csak figyelmezteti és tájékoztatja a feladataikról a hatóság, de februártól már bírsággal szankcionálják a szabálytalanul közlekedőket.

A BIREG rendszer hatékony, minden fuvarfeladatra kiterjedő ellenőrzést tesz lehetővé a bilaterális és CEMT engedéllyel végzett szállításoknál. Annak érdekében, hogy a harmadik országból érkező járművek mellett az EU tagállamainak – pl. lengyel, román, bolgár, litván stb. – fuvarozóit és az általuk végzett bilaterális vagy CEMT engedélyhez kötött fuvarokat is maradéktalanul nyomon követhesse a rendszer, a jogszabály a közösségi engedéllyel tevékenykedők regisztrációját is előírja a BIREG-ben. Ez a magyar fuvarozókat is érinti: az üzembentartóknak – illetve az általuk erre felhatalmazott személyeknek (pl. gépkocsivezető, fuvarszervező, adminisztrátor) a cég egyszeri előregisztrációját követően rögzíteniük kell az egyes Magyarországra irányuló fuvarfeladataik indítását (határátlépés előtt) és befejezését is (lerakodáskor). Ennek előkészítésére, a regisztráció elvégzésére, és a BIREG felületéhez hozzáférő, azt használó személyek kijelölésére és betanítására 1 hónap türelmi időszak áll rendelkezésre. 2021. január 31-ig az ellenőrzések során a hatóság elsősorban tájékoztatással, a hiányosságokra történő figyelmeztetéssel segíti az érintetteket.

2021. februártól a BIREG használatának elmulasztása az engedély nélkül végzett fuvarozással esik azonos elbírálás alá, így azzal megegyező szankciót von maga után. Mivel a jogszabály a fel- és lerakók számára is előírja a BIREG rendszerben generált visszaigazolás ellenőrzését – majd 2021. júliustól az elektronikus rendszer aktív alkalmazását is –, az engedélyek többszöri vagy szabálytalan felhasználása teljes egészében kizárható lesz a magyar fuvarpiacon.

Hírdetés

Évtizedes piacvédelmi lemaradást pótolt a BIREG indításával a szakpolitika és a magyar Kormány – jelentette ki a rendszer jogszabályi hátterének kihirdetésekor Ignácz József Péter, az MKFE elnöke. – Az előzetes elektronikus engedélyregisztráció bevezetése lehetőséget biztosít arra, hogy minden hazánkban végzett fuvarfeladatot ellenőrizhessenek a hatóságok, és szabálytalanság esetén eljárjanak a járművezető, a jármű üzembentartója vagy akár a le- és a felrakóhellyel szemben. A regisztrációs kötelezettséggel, a visszatartó erejű bírságokkal, a szabálytalan járművek visszatartásának következetes alkalmazásával, továbbá a fel- és lerakóhelyek felelősségének bevezetésével megteremtődött a lehetősége annak, hogy a magyar közúti személy- és áruszállítási piac teljes egészében kifehéredjen, a tisztességes, jogkövető magyar vállalkozásoknak ne kelljen versenybe szállniuk a csaló, a kiskapukat kereső konkurensekkel. Ez történelmi lehetőség arra, hogy a mára komoly károkat szenvedett magyar fuvarozói szektor megerősödjön, visszanyerje vezető pozícióját a hazai logisztikai szektorban.

Karmos Gábor, az MKFE főtitkára kiemelt jelentőségűnek tartja a BIREG indítását. „Az MKFE és a hazai érdekképviseletek arra kérik a hatóságokat, hogy a BIREG rendszer működtetése során határozottan lépjenek fel minden szabálytalanul – engedély nélkül – tevékenykedő fuvarozó vállalkozással szemben – szögezte le a főtitkár. – A hatóságoknak maradéktalanul élniük kell a jogszabály adta lehetőségekkel, ide értve a járművek visszatartását, a bírságok maradéktalan behajtását és akár a visszaeső cégek és járművezetőik kitiltását Magyarországról.

BIREG - Előzetes elektronikus engedélyregisztrációs rendszer Magyarországon 2021. január 1-től

A BIREG használatáról, az üzembentartói regisztráció menetéről és az egyes fuvarfeladatokra előírt adminisztrációról az ITM-től kapott információk alapján rövidesen részletes tájékoztatást adunk.

MKFE Kommunikáció


Forrás:erdely.ma
Tovább a cikkre »