Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter közösségi oldalán számolt be a baloldali német Süddeutsche Zeitung napilapnak adott interjújáról, amelyben többek között a jogállamisági mechanizmusról, a Szájer-ügyről, Magyarország uniós tagságáról és a migrációval kapcsolatos magyarországi véleményekről is kérdezték.
Magyarország és Lengyelország megegyezett Brüsszellel a jogállamisági mechanizmusról, és úgy tűnik, a Fidesz EP-képviselőinek az Európai Néppártból való kizárása is egyelőre lekerült a napirendről. Elégedetten kezdi meg a karácsonyi szünetet?
E héten Münchenben járt, és egyeztetett a BMW-vel egy új magyarországi gyár létesítéséről. Azt megelőzően pedig a Daimler bejelentette, hogy nagyberuházást hajt végre az Önök országában, melynek eredményeképpen elektromos meghajtású terepjárókat fognak gyártani. Mennyiben járult ez hozzá ahhoz, hogy enyhítse az CDU/CSU európai parlamenti képviselőit a Fideszes kollégákhoz való hozzáállásukban?
Akkor is, ha a Fidesz az Európai Néppártban marad, elvesztették egy fontos brüsszeli szószólójukat. Szájer Józsefnek, a Fidesz egyik alapítótagjának ugyanis vissza kellett lépnie, miután ruhátlan férfiak buliján vették őrizetbe a koronalezárások idején.
Műve ugyanakkor tovább él a jelenlegi magyar alkotmányban, amelynek nagy részét ő fogalmazta – és amely lefekteti, hogy a házasság egy nő és egy férfi között létrejött intézmény. Most pedig egy olyan kitételről döntöttek, amely megtiltja az azonos nemű pároknak, hogy gyereket fogadjanak örökbe.
Valóban, sok vitánk van az Európai Néppárton belül az általunk képviselt család- és szociálpolitika miatt. Mi azonban ezt képviseljük és ezért szavaztak nekünk immár egymás után harmadik alkalommal bizalmat a választók. Tiszteletben tartunk más felfogásokat, de másoktól is azt várjuk, hogy tiszteletben tartsák a miénket.”
Az Európai Bíróság most jogellenesnek ítélte el az Önök a menedékkérőkkel folytatott kapcsolatát. Ezen felül kritikusaik azzal vádolják Önöket, hogy blokkolnak egy ilyen egyezséget.
Mi nagyon is nagy szerepet játszottunk a migráció jelentette terhek megosztásában. Több mint egymilliárd eurót költöttünk az EU külső határvédelmére, ezt eddig senki más nem tette meg. Ha mindenki más ilyen mértékben tette volna ezt, akkor Németországnak most kevesebbet kellene költenie a migránsok integrációjára, lakhatására és oktatására. Egyesek kezelni, mi megállítani akarjuk a migrációt.”
Kormánya jelentős befolyás szerzésére törekszik a szomszédos országokban. 2010 óta a romániai magyarok magyar útlevélhez juthatnak és a választásokon is részt vehetnek.
Valójában miért nem csatlakozik Magyarország a közös Európai Ügyészséghez, amely hamarosan megkezdi működését, már csak azért is, hogy hatékonyabban fel tudják deríteni az EU fejlesztési pénzeivel való állítólagos visszaéléseket?
Polt Péter legfőbb ügyész Orbán Viktor miniszterelnök bizalmasa, aki az igazságszolgáltatás fennálló apparátusán kívül cselekszik, és akit nemrég újabb kilenc évre erősítettek meg hivatalában. Egy független Európai Ügyészség nem erősítené a bizalmat a nettó befizető államokban is.
Orbán Viktor miniszterelnök szívélyes látogatást tett júniusban Lukasenkó belarusz elnöknél, tavaly pedig Kazahsztánban azt nyilatkozta, hogy Brüsszelben néha az az érzése, hogy „idegenek között” van. Hosszú távon egyáltalán az EU-ban képzeli el Magyarország helyét?
Egyértelműen. A magyar kivitel 79 százaléka az EU-ba irányul. Mi pedig azt szeretnénk, hogy az EU erősebb legyen – oly módon, hogy a tagállamok is erősebbekké válnak. A Kínával és más keleti országokkal való bánásmód terén azonban nagymértékű álszentséget látok: ha ugyanis kínai befektetőkért versengek, akkor németek és franciák a versenytársaim.”
Európa hosszú távon már csak gazdasági közösség lesz értékközösség helyett?
A kínai kormány is hasonlóan nyilatkozna értékek tekintetében.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »