A koronavírussal kapcsolatban számtalan meghökkentő és gyakran egymásnak ellentmondó állítások keringenek a világhálón. A közösségi médiák egyébként is kevéssé immunisak a különböző álhírekkel szemben, a fake news-oknak szinte ideális melegágyai. Eléggé nyugtalanító, hogy a félretájékoztatásban nem ritkán politikusok is az élen járnak és ezzel komoly károkat képesek okozni. Gyengítik az emberek bizalmát a járvány elleni intézkedések iránt, felerősítik azokat a véleményeket, amelyek cáfolják a koronavírus veszélyét, emellett felelőtlen magatartásra is buzdíthatnak.
Mostanában a vírustesztekkel kapcsolatban is olvashatunk arról, hogy tulajdonképpen fölösleges pénzkidobást jelentenek, bizonyító értékük megkérdőjelezhető. A minap egy osztrák szabadságpárti politikus, Michael Schnedlitz (pártjának főtitkára) egy kísérlettel akarta demonstrálni, mennyire felesleges az antitestekkel végzett vírusteszt. A tesztet egy Coca Colát tartalmazó pohárba merítette és a teszt eredménye pozitív lett! A kísérletről videó is készült, amely természetesen nagy nézettséget ért el a világhálón.
Az antigén teszt megváltoztatja a színét, amennyiben a vizsgált személy koronavírussal fertőzött. A parlamenti képviselők előtt elvégzett bemutató során az üdítőbe mártott teszt is színt váltott, azaz pozitív lett. A politikus diadalittasan a házelnökhöz fordult és közölte:
Schnedlitz szerint ez is azt mutatja, mennyire felesleges a tömeges tesztelés, amely az adófizetők sok millió eurójába kerül. Ausztriában ugyanis már a múlt héten megkezdték a lakosság tömeges tesztelését. Csehországban erre a jövő héttől kerül sor.
Az antigéntesztet szakképzett emberek végzik, a mintát az orrból kell venni, oda semmilyen Coca Cola nem való. A szájból vett minta esetében a pufferoldat képes kiszűrni az üdítő savasságát. A kutatók azt is ajánlják, hogy a tesztelés előtt már legalább egy órával ne dohányozzanak, ne egyenek és ne igyanak.
Az antigén tesztek valóban kevésbé pontosak, mint a PCR tesztek, amelyeket laboratóriumban kell elemezni, viszont egyszerűbben és gyorsabban kiértékelhetők. Alkalmazásukkal sokkal korábban ki lehet szűrni azokat, akik pozitívak és terjeszthetik a fertőzést a környezetükben.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »