Anatolij Viktorov, Oroszország izraeli nagykövete a Jerusalem Postnak adott interjúban kijelentette, hogy a Közel-Kelet stabilitását nem Irán és az általa támogatott szervezetek veszélyeztetik, hanem térség ENSZ-tagállamainak területe ellen rendszeresen támadásokat végrehajtó Izrael. Az orosz diplomata véleménye szerint a térség stabilitását nem az Izrael, illetve néhány arab ország között létrejött „Ábrahám Egyezmények” biztosítják, hanem elsősorban a palesztin-izraeli válság és a zsidó települések léte előidézte probléma megoldása. Viktorov azt is kifejtette, hogy nem Irán szegte meg a nagyhatalmak és közte, 2015-ben létrejött nukleáris egyezményt, hanem Washington, miután azt egyoldalúan fölmondta.
A Jerusalem Post ma közölte az Anatolij Viktorovval, Oroszország Tel-Avivban akkreditált nagykövetével készült interjút. Az orosz diplomata az Iránnal kapcsolatos kérdésre válaszolva kijelentette, hogy egyáltalán nincs párbeszéd a palesztinok és Izrael között, s ez a helyzet sokkal jobban veszélyezteti a Közel-Kelet stabilitását, mint a térség országaiban tevékenykedő, Teherán támogatását élvező szervezetek, így például Libanonban a Hizbulláh. Azért, mert Izrael támadja rendszeresen a Hizbulláhot, s nem pedig a libanoni sí’ita szervezet Izraelt – hangsúlyozta az orosz nagykövet.
A Közel-Kelet stabilitását ezért nem Irán térségbeli tevékenysége ingatja meg, hanem az, hogy nincs megértés az itteni országok között, illetve az, hogy Izrael nem tartja be, nem teljesíti a palesztin-izraeli, illetve az arab-izraeli viszály megoldását célzó ENSZ-határozatokat – véli Viktorov nagykövet. „A palesztin problémát és a zsidó települések kérdését meg kell oldani, s azt nem lehet helyettesíteni az úgynevezett Ábrahám Egyezményekkel (a Báhrájn, Egyesült Arab Emírségek és Szudán, illetve Izrael között létrejött békeegyezmény – H. J.). A palesztin és a zsidó települések problémája, megoldatlansága ugyanis nem csak a térségben élőket, hanem az egész világot veszélyezteti”, figyelmeztetett az orosz diplomata, majd megerősítette: Oroszország továbbra is a palesztin-izraeli válság kétállamos megoldását támogatja.
Az elmúlt két esztendő folyamán Izrael több ízben is bemutatta a nemzetközi sajtónak azokat az alagutakat, amelyeket állítása szerint a Hizbulláh alakított ki az északi határon azzal a céllal, hogy azokon keresztül támadást intézzen Izrael ellen. „Eddig azonban semmiféle bizonyíték nincs arra, hogy ezeket az alagutakat valóban a Hizbulláh építette”, jelentette ki Viktorov nagykövet, majd hozzáfűzte: „Izraelnek föl kell hagynia az egyes ENSZ-tagállamok szuverén területeinek támadásával, s ennek megfelelően Oroszország soha nem fogja helyeselni azt, hogy Izrael támadásokat intézzen, például szíriai területek ellen”.
Az Iránt érintő kérdésre visszatérve Anatolij Viktorov az amerikai és az izraeli állításokat cáfolva kijelentette: „Teherán nem szegte meg a nagyhatalmakkal 2015-ben aláírt nukleáris egyezményt, hanem tették ezt az amerikai kollégáink, akik 2018-ban sajnos egyoldalúan fölmondták az egyezményt. Végül is Washington kihátrálása tette lehetővé Irán számára, hogy az egyezménnyel ellentétes lépéseket tegyen” – jelentette ki Viktorov, majd így folytatta: „Jóval egyszerűbb lenne a dolog, ha Washington újra tiszteletben tartaná az Iránnal létrejött többoldalú nukleáris egyezményt. Ezzel ugyanis a térségben csökkenne az aggodalom, s Irán számára pedig lehetővé válna a nukleáris energia előállítására vonatkozó program kifejlesztése. Az egyezmény tiszteletben tartása ezen kívül azt is eredményezné, hogy a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség felügyelné azt, hogy nukleáris képességét Irán ne használja katonai célokra – nyilatkozta a Jerusalem Postnak Anatolij Viktorov, Oroszország izraeli nagykövete.
H. J. – Kuruc.info
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »