Magyar szabadalmon alapul az egyik legígéretesebb koronavírus elleni vakcina. A nemzetközi kutatócsoportban több magyar is dolgozik, akik most újabb részleteket árultak el a vakcinafejlesztésről.
Jelenleg 170 koronavírus elleni vakcina fejlesztését tartja számon az Egészségügyi Világszervezet (WHO), ebből 48-at vizsgálnak klinikai körülmények között, ezek közül 11 van a kipróbálás utolsó szakaszában – hangzott el a Kossuth Rádió A nap kérdése című műsorában pénteken.
Az eddigi kutatások követték a hagyományos eljárást, például élő, gyengített vagy elölt vírust tartalmaztak, és vannak DNS-alapúak is. Megszületett azonban egy forradalmian új megoldás, a módosított, hírvivő RNS (mRNS)-alapú oltás. A vakcinák közül ez az egyik legígéretesebb, mely a magyar biokémikus, Karikó Katalin szabadalmán alapul.
Katiék azt fedezték fel, hogy ha kicserélünk bizonyos építőköveket más típusú építőkövekkel, amitől az RNS jobban működik, akkor ezt tudjuk használni terápiára – mondta Pardi Norbert, a Pennsylvaniai Egyetem orvosi karának biológusa, aki januártól dolgozik a vakcinán. Egereken kezdtek el kísérletezni, és már a kezdeti eredmények jók voltak.
Amikor megláttam az első eredményeket, azt gondoltam, hogy ha csak fele olyan jól működik az embereken, mint az egereken, már jó lesz – árulta el.
A nemzetközi kutatócsoportot vezető Karikó Katalin, a német BioNTech alelnöke szerint először az mRNS-alapú vakcinát fogják szabadalmaztatni. Reményei szerint az amerikai egészségügyi dolgozókat akár már november végén beolthatják, Európába – így Magyarországra is – tavasszal érkezhet az oltóanyag.
Mindent megteszünk, hogy hatásos és eredményes vakcinához jussanak az emberek – hangsúlyozta.
A szintén a BioNTechnél dolgozó Boros Gábor elárulta, hogy a vakcina jelenleg a klinikai 3-as fázis végén jár, jövőre másfél milliárd oltóanyag gyártását tervezik.
Mindenki oltassa be magát – üzente az embereknek a magyar kutató, aki reméli, hogy mielőbb véget ér a világjárvány.
Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »