A Magyar Nemzet szombati kiadásában arról ír, hogy ha sikerülne megtalálni Aba Sámuel király földi maradványait, a DNS-e közelebb vinne a magyarság eredetének a tisztázásához.
Valóban előkerülhet Aba Sámuel sírja és csontváza? Nemsokára kiderül, viszont az eddigi eredmények is szenzációsnak mondhatók, ugyanis megtalálták az 1040-es években épített templomot, ahol harmadik magyar királyunk maradványait végső nyugalomra helyezték.
Gondolták volna, hogy Aba Sámuel, a harmadik magyar király sírját és csontvázát egy szocreál művelődési ház parkolójában kell keresni? Ráadásul a helyi tanácselnök egy Kádár-kocka lakóházat is épített palotájára, templomára?
A múltpusztító kommunista időszakban semmibe vették a romokat, sok követ és csontot egyszerűen a sittre vágtak, ám most végre feltárják Aba Sámuel királyi központját, ami a palotáját és egy királyi alapítású bencés monostort rejt a föld alatt.
– mondta a lapnak válaszolva Kásler Miklós miniszter, akit az abasári feltárás jelentőségéről kérdeztek.
A miniszter azt is elárulta, hogy hun leszármazottak csontvázát keresték, ezért fontosak az Abák.
– mondta Kásler Miklós.
Mivel Szent István halála után nem akárkit választottak volna magyar királlyá, különösen érthetetlen, hogy a magyarság történelmének ilyen fontos helyszínét eddig – pár félbehagyott próbálkozás után – nem kutatták. A Magyarságkutató Intézet régészei szerint a mostani munkálatok sok eredménnyel kecsegtetnek.
–Először alaposan fel kell tárni a korai templomot elfedő középkori rétegeket, és meg kell vizsgálnunk, hol és hogyan tudunk mélyebbre ásni – az értékes romok megóvását figyelembe véve – annak reményében, hogy megtaláljuk a királysírt
– mondta Makoldi Miklós ásatásvezető régész, a Magyarságkutató Intézet Régészeti Kutatóközpontjának igazgatója.
Az igazgató elmondta, hogy a korábban megtalált XI. századi rotunda és egy talán kápolnának értelmezhető épület mellett az idei évben sikerült megtalálniuk a bencések által épített XIV–XV. századi nagy méretű gótikus csarnoktemplom szentélyét, amely előkelő Aba-nembeli nemesek sírjait rejti.
– mondta Makoldi Miklós.
Az egész abasári feltárás jó példája egy sikeres magyar kulturális-tudományos összefogásnak, amivel mindenki csak gazdagabb lesz. Főleg a magyar társadalom.
– mondta Horváth-Lugossy Gábor, a Magyarságkutató Intézet főigazgatója.
A főigazgató elmondta, hogy régészeik az első tizenegy napban olyan eredményeket értek el, amikre számítani sem mertek, ráadásul most mutatkoznak meg az interdiszciplináris intézet előnyei is.
– foglalta össze a kutatást Horváth-Lugossy Gábor.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »