AZ SZFE vezetése visszaállítja az egyetem korábbi rendjét

AZ SZFE vezetése visszaállítja az egyetem korábbi rendjét

Az egyetem vezetésének közleménye szerint név szerint kell nyilatkozniuk az SZFE dolgozóinak, tanárainak és diákjainak együttműködési szándékukról. Azt írják, az üzemeltető útján fognak gondoskodni a korábbi működési rend visszaállításáról, és nem biztosítják tovább a „tanköztársaság” működési feltételeit.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) vezetése, Szarka Gábor kancellár, Novák Emil megbízott általános rektorhelyettes, Zalán János megbízott oktatási rektorhelyettes által jegyzett közleményben az szerepel, hogy az egyetem létesítményei fokozatosan visszaállnak a korábbi működési rendre, és erről „az Egyetem kancellárja az üzemeltető útján gondoskodik”.

Korábban az egykori gépesített lövésztiszt, Szarka Gábor kijelentette, hogy az erőszak nem lehet az útja a blokád felszámolásának.

„Mint a közvélemény előtt már ismert – írja a közlemény –, a Színház- és Filmművészeti Egyetem általános rektorhelyettese, Novák Emil és kancellárja, Szarka Gábor 2020. október 4-én 8 pontos válságkezelési csomagot jelentett be az SZFE körül kialakult helyzet átfogó rendezése érdekében. A hallgatók és az egyetem sztrájkbizottsága az egyetem kompromisszumos ajánlatát, beleértve a komplex párbeszédre tett kezdeményezést is egységesen elutasították, így ez az ajánlat nem léphetett érvénybe.”

Az egyetem vezetése úgy látja, hogy „az Upor László volt általános rektorhelyettes által a 2020. szeptemberi tanévnyitón bejelentett »tanköztársaság« elnevezésű oktatási modell mostanra teljes egészében szétzilálta az Egyetem belső működését és lehetetlenné tett minden párbeszédet, ezért

a Színház- és Filmművészeti Egyetem vezetése a »tanköztársaságot« a maga részéről a mai nappal befejezettnek tekinti, attól a továbbiakban elhatárolódik, annak infrastrukturális és pénzügyi feltételeit nem biztosítja.

Amennyiben a »tanköztársaság« a mostani bejelentés ellenére sem fejezi be tevékenységét, úgy az SZFE azt immár az Egyetem keretein kívül működő, magánkezdeményezésű szerveződésnek tekinti, képviselőjeként pedig a további tájékoztatásig az azt meghirdető Upor Lászlót és a hallgatókat képviselő Csernai Mihályt tekinti.

Hírdetés

Az Egyetem valamennyi munkavállalóját, oktatóját és hallgatóját a következő napokban levélben keressük meg, hogy nevüket is vállalva nyilatkozzanak a kialakult helyzetről, az SZFE vezetésével való együttműködési szándékukról.

Az Egyetem létesítményei fokozatosan a »tanköztársaság« bejelentése előtti működési rendre állnak vissza, amiről az egyetem kancellárja az üzemeltető útján gondoskodik.

Az SZFE vezetése kiáll az egyetemi autonómia Alaptörvényben rögzített értéke mellett. Miután az SZFE szenátusa a modellváltáskor saját elhatározásból, és minden külső kényszer nélkül mondott le, ezzel a cselekedetével önmaga sodorta veszélybe az egyetem autonómiáját. Az egyetemi autonómia alaptörvényben rögzített elveit figyelembe véve a lehető legrövidebb időn belül orvosolni fogjuk a szenátus autonómiát sértő lépését, és a megújulás jegyében

legkésőbb 2021. január 30-ig megtartjuk a szenátusi választásokat.”

Az egyetemet blokád alatt tartó hallgatók a közlemény által említett „kompromisszumos ajánlat, beleértve a komplex párbeszédre tett kezdeményezést” témában korábban úgy nyilatkoztak, hogy

nem fogadják el és törvénytelennek tartják az egyetem frissen kinevezett vezetését, ezért csak a fenntartóval, az Innovációs és Technológiai Minisztériummal hajlandók tárgyalni.

Az egyetemisták azt is többször kinyilvánították, hogy kitartanak a blokád mellett, ha ez a továbbiakban is így lesz, akkor kérdés, hogy az egyetem kancellárja hogyan fog az üzemeltető útján erőszak nélkül gondoskodni a korábbi működési rend visszaállításáról.

Nyitókép: MTI/Mónus Márton

Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »