A maszkviselés ellen hergelő francia sztárok nehezítik a védekezést

A maszkviselés ellen hergelő francia sztárok nehezítik a védekezést

Vajon Franciaország lenne a koronavírus-járvány második hullámának leginkább érintett országa? Ez az egyik leggyakrabban elhangzott kérdés most az országban. És persze azonnal a folytatás: miért éppen Franciaország? Mennyit rontott a helyzeten a nyár eleji radikális baloldali tüntetéssorozat, vagy augusztus végén az alapvetően franciaellenes tombolás egy futballvereség után? (Franciaellenes, mert Marseille-ben, de sok negyedben Párizsban is ünnep volt, hogy a Paris Saint-Germain kikapott a Bajnokok Ligája döntőjében.)

Azóta volt, hogy egy nap meghaladta az új fertőzöttek száma a 16 ezret, a Santé Public France heti adatai szerint összesen 1265 Covid-járványgócot tartanak nyilván. Egy közelgő, túlzás nélkül katasztrófára utalt Jean Castex miniszterelnök is a francia Nemzetgyűlésben a hét elején.  Marseille-ben és a szomszédos Aix-en-Provence-ban már drasztikus intézkedéseket kellett bevezetni.

Marseille-ben gyakorlatilag megállították az életet, még ha kijárási korlátozásokat nem is vezettek be. A helyzet Párizsban is katasztrofális, nem véletlen, hogy Olivier Véran egészségügyi miniszter csütörtökön a párizsi Bichat kórházban tartott sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy Párizsban további korlátozó intézkedéseket kell bevezetni, várhatóan hétfőtől.

A Le Figaro információi szerint Párizs már most megfelel minden olyan kritériumnak, amely miatt járványügyi vészhelyzetet („maximális készültségi zóna”-„zone d’alerte maximale”) kellene elrendelni. A három legfontosabb mutatót ugyanis egy hét alatt lépte át a főváros. Az első ilyen kritérium alapján Párizsban a 7 napra jutó megbetegedések száma átlépte a 263 esetet 100 ezer főre vetítve, a határt a francia hatóságok 250 főben húzták meg, azaz 250 fölött indokolt lehet a vészhelyzet elrendelése. (Magyarországon ez a szám – szemben a párizsi 263-mal – alig lépi túl a 60-at.)

További fontos kritérium, hogy ez a szám a 65 évnél idősebbek között elérte a kritikusnak tartott 133-at, a hasonló számítási index szerint. Ráadásul a teljes párizsi régióban az újraélesztési kapacitás 34 %-a már foglalt.

A Libération baloldali napilap szerint a „kórházakban folyamatosan növekedik az alkalmazottak stressz-szintje” és megkezdték az azonnali intézkedést nem igénylő orvosi, műtéti beavatkozások elhalasztását is. A 100 ezer alkalmazottat tömörítő párizsi kórházszövetség (AP-HP) a napokban drámai felhívást tett közzé, miszerint több száz ápolóra, segítőre és egyéb kisegítő munkatársra van szükség a párizsi kórházakban.

Hírdetés

Párizsban egyébként teljes a káosz a járványügyi szabályok vonatkozásában. A jobbközép Republikánusok (LR) párt képviselői úgy vélik, hogy az intézkedések és a kommunikáció is drámaian kaotikus a fővárosban.

– azaz semmilyen központi szabályozás vagy intézkedés nincs.

Miközben francia járványügyi szakemberek komoly kutatásokat folytatnak arról, hogy az éttermek, bárok vajon „kiemelt fertőzési gócnak” számítanak-e, Anne Hidalgo a „Le Parisien”-nek úgy nyilatkozott, hogy nem támogatja az éttermek bezárását.

De messze nem egyértelmű Anne Hidalgo hozzáállása a maszkhasználathoz sem. Lényegében védelmébe vette a Nicolas Bedos és Vincent Lindon színészek vezette maszkhasználat-ellenes „polgári engedetlenségi” mozgalmat, és szerinte inkább az egyéni felelősségvállalásra kellene ezt a kérdést bízni, és nem kötelező jelleggel bevezetett hatósági intézkedésekre. Szakértői vélemények szerint az önkéntesség ezen a szinten nem működik sehol sem, a francia maszkhasználat-ellenes csoportok pedig komoly veszélyt jelentenek a közegészségügyi helyzetre, a jelenlegi számok legalábbis ezt mutatják.

A maszkhasználat-ellenes akció talán a legveszélyesebb és legfelelőtlenebb mozgalom, a járvány kellős közepén. A komikus Bedos mellett (apja is híres komikus volt) Vincent Lindon a leghangosabb maszkellenző.

A baloldal nagy támogatója, Vincent Lindon egyébként az egyik leggazdagabb francia családban nőtt fel, és élettársa volt a konzervatív köztársasági elnök, Jacques Chirac lánya, majd Caroline monacói hercegnő is. Az úgynevezett kaviárbaloldal egyfajta jelképe Vincent Lindon. A szolidaritásról, szegénységről papoló, de elképesztő luxusban élő, bevándorláspárti francia baloldali értelmiségieket nevezik így.

Vitathatatlan: a népszerű (és kétségtelenül intellektuális, tehát hatásosan megszólaló) színész maszkellenes kampánya tovább nehezíti a járvány elleni harcot Franciaországban.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »