A koronavírus miatt felállított válságstáb szigorú intézkedéseket rendelt el ma reggel 7 órától.
Lássuk, mit jelent ez az átlagember számára a mindennapokban.
A koronavírus terjedése miatt minden bölcsőde, óvoda, alap- és középiskola, egyetem és szabadidőközpont március 16-ától 14 napon át zárva tart. Azok a napok, amelyek során már egyes intézmények zárva voltak, nem számítanak bele a 14 napba. Az érettségi vizsgák, amelyeket az illetékesek március 17-e és 20-a között tervezték, legalább két héttel eltolódnak. Az Oktatási Minisztérium szerint az írásbeli érettségi vizsgák új időpontja március 31 – április 3.
Változik a szóbeli érettségi vizsgák időpontja is, június 1-étől 19-éig tart majd. Ezzel párhuzamosan az oktatási tárca az egyetemeknek azt ajánlja, hogy a felvételi vizsgák időpontjait, az alapképzési programokat, a kombinált első és második szintű programokat ők is módosítsák, vagy éljenek a feltételes felvétel lehetőségével. Végül a minisztérium arra figyelmeztet, hogy kilencedikesek és azon negyedikesek tesztelésére, akik a nyolcosztályos gimnáziumokban szeretnék tanulmányaikat folytatni eredeti időpontban, április elsején és másodikán kerül sor.
Ezek bezárására március 13-án reggel 7 órától került sor. A kis üzletek, éttermek és szállodák viszont nyitva tartanak. Nem zárnak be az élelmiszerboltok sem. Az áruellátás továbbra is folyamatos az élelmiszerek, a gyógyászati segédeszközöket és a gyógyszerellátást illetően.
A külföldi állampolgárok elutazása engedélyezett, a szlovák turisták hazahozatalát is rendezik az illetékesek. A belföldi vasúti forgalom március 14-étől a szombati menetrend szerint zajlik. Folytatódik a vasúti kocsik és az állomásépületek fertőtlenítése. A nemzetközi autóbusz-forgalom leáll. Se Szlovákiából, sem pedig Szlovákiába nem érkeznek járatok. A kamionforgalom ugyanakkor nem szünetel, a sofőröket védőeszközökkel kell ellátni Folyik az egyeztetés az utazási irodák által szervezett utazások felfüggesztéséről is.
Szlovákia 13-án reggel 7 órától ismét bevezette a határátkelők ellenőrzését. Kivételt ez alól csak Lengyelország képez. Azok a személyek, akik Magyarország vagy Ausztria határmenti övezeteiben laknak, de Szlovákiában dolgoznak, kérjenek a munkáltatóiktól igazolást, mert így a határon elsőbbséget élvezhetnek.
Mindazok,akik külföldről tértek haza, és félnek, hogy megfertőződtek a koronavírussal, ugyanakkor nem szeretnék családtagjaikat is megfertőzni, a karantént a belügy valamelyik intézményében is abszolválhatják.
Kötelező a karantén a Kínából, Olaszországból, Iránból és Dél-Kóreából érkezők számára is. Akik ezt nem tartják be, azokat jelentsék közegészségügynek az illető személy lakhelyéhez legközelebb fekvő regionális irodájában. Ha igazolódik a hazatért személy fertőzöttsége, tette miatt akár egytől tíz évig terjedő szabadságvesztésre ítélhető.
Továbbá pénzbüntetésre is ítélhető az, aki a karantént meg akarja kerülni. Fizikai személyek esetében ennek összege elérheti az 1659 €-t, jogi személyeknél pedig a 20 ezer €-t.
Hamarosan megoldás születik a néhány tízezer ukrán polgár ügyében is, akik Szlovákián keresztül kívánnak majd hazatérni, hiszen a szomszédos államok lezárják határaikat előttük.A hivatalok tevékenységérőlA Szlovák Belügyminisztérium napi 3 órára korlátozza a munkaidőt az ügyfélfogadó központokban, a járási hivatalokban, a munkaügyi hivatalokban, a Szociális Biztosító irodáiban. Azok számát is korlátozzák, aki ezekbe a hivatalokba beléphetnek, ahogyan azt már a postahivatalokban is megtették.
A rendelkezések előreláthatólag 14 napig maradnak érvényben.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »