Sokan megsebesültek és két keresztény család életét vesztette Kamishliban, miután a török légierő megelőző csapást mért a szíriai város főként keresztények lakta negyedére.
Múlthét szerdán a Recep Tayyip Erdogan elrendelte a török offenzíva elindítását Észak-Szíriában. A török légierő megelőző csapásokat mért számos kurdok által ellenőrzött településre köztük a húszezres keresztény közösséggel rendelkező Kamishli városra.
A légicsapások nem kímélték a főként szír, asszír és örmény keresztény családok lakta Al-Bashírija negyedet sem.
.
A szerda esti török légicsapásokban legalább hat civil meghalt. A helyi források szerint a támadások után több tucat ember megsérül. A sebesültek között volt egy asszír keresztény család. Fadi Sabri Habsotout, feleségét és két gyerekét súlyos sérülésekkel szállították kórházba, de az orvosok már nem tudtak segíteni a családfőn. A török bombázások után a romok között egy keresztény édesanya és három gyerek holtestére bukkantak. Azonosításuk még nem történt meg.
A brit székhelyű Syrian Observatory for Human Rights szerint Kamisliben két szír keresztény lakos halt meg, valamint egy kétgyermekes család, egy kisgyerek Nyugat-Kamisliben és egy férfi a Tal-Abjad város melletti faluból.
.
Kamishli az egyik legsűrűbben lakott város a térségben, amelyet a kurdok ellenőriznek, de ahol ugyanakkor a szíriai hadsereg is kiterjedt területet tartanak ellenőrzésük alatt, köztük a repülőteret is.
A török támadás nem kíméli a Khabour folyó menti asszír keresztény falvakat sem. A helyi keresztény források szerint a legtöbb légicsapást Tal Tamr település szenvedte el. Áldozatokról és sebesültekről még nem érkezett hír.
1923-as francia-török egyezmény alapján Észak-Szíriát az újkori Törökországhoz csatolták. A 1914-es oszmánok által elkövetett keresztény népirtásból megmenekült szírek a határ túloldalán Nusaybin városba rekedtek. Egy részük átmenekülve Szíriába a húszas harmincas években megalapították Kamishli városát aminek többségében keresztény lakossága volt. A helyi keresztények a mostani török támadást a száz évvel ezelőtti keresztény népirtás folytatásának tekintik.
A XX. század viharos konfliktusai és a 2011-ben kitört szíriai konfliktus miatt sok keresztény család hagyta el a várost.
Ennek ellenére a helyben maradt keresztény férfiak a damaszkuszi vezetés támogatásával megalapították a saját önvédelmi szervezetüket a Sutoro-t és a Suryoyo-t. A két fegyveres alakulat kilenc éven keresztül sikeresen megvédte a város keresztény negyedeit az iszlamista csoportoktól, illetve több hadműveletben is részt vett, ami az Iszlám Állam és más terrorszervezetek ellen indítottak a szíriai hadsereg katonái.
Orientalista.hu – Sinoda
Sharing is caring!
Forrás:orientalista.hu
Tovább a cikkre »