Történelmi pillanatnak nevezte pozsonyi látogatását Marine Le Pen, aki Boris Kollár meghívására érkezett a fővárosba. Megjelenését több hazai politikus is bírálta.
Miroslav Beblavý, a Spolu elnöke mellett a parlament elnöke, Andrej Danko is elítélte a szélsőjobboldali politikus meghívását, hangsúlyozta, különbség van hazafiság és nacionalizmus között. „A nacionalizmusnak nem szabad szétszakítania az Európai Uniót” – jelentette ki. Bugár Béla, a Híd elnöke szerint a patriotizmus és a nacionalizmus között kicsi a különbség. „Egy patrióta például a hagyományok védelméről beszél. De egy nacionalista, egy szélsőséges, mások ellen hangol. Ez a különbség, Le Pen pedig mások ellen dolgozik” – mondta.
A francia szélsőjobboldali Nemzeti Összefogás elnöke szeretné, ha Európában nagy változás állna be. „Európa megtagadja a nemzetektől a saját egzisztenciájukat, és az emberek ezt elutasítják” – mondta Le Pen Pozsonyban.
„Le Pen szlovákiai látogatása egy nacionalista csoport kialakítását szolgálja az Európai Parlamentben, és ehhez a csoporthoz most a Sme rodina is jelentkezett” – mondta lapunknak Radovan Geist uniós szakértő. „Nem gondolom, hogy a találkozás segíthetné a Sme rodinát a közelgő választáson, a szlovák választók más tényezők alapján döntenek” – fűzte hozzá a szakértő.
A még vasárnap este Pozsonyba érkező Le Pen először informális vacsorán vett részt a Sme rodina vezetőjével, aki Facebook-oldalán tett közzé képeket az estéről. A bejegyzésben leírja, hogy négy dolog köti össze őket: a schengeni határok és a tradíciók védelme, az emberek munkához való jogának biztosítása és a családok védelme.
Az 50 éves Marine Le Pen egyébként 2011 óta vezeti a szélsőjobboldali Nemzeti Frontot, amely 2018 júniusában nevet változtatott. A 47 éve apja, Jean-Marie Le Pen által alapított párt új neve Nemzeti Összefogás (RN). A névváltoztatás „nagyon fontos, történelmi pillanat mozgalmunk életében” – hangsúlyozta Le Pen, hozzátéve: „Képzeljék el, hogy az EU támogatói lesznek kisebbségben tavasszal, az egész Európa-pártiság szétporlik”. A valaha a francia politika rivaldafényében fürdő nacionalista Le Pen képe korábban elhomályosult, amióta 2017-ben vereséget szenvedett Emmanuel Macronnal szemben az elnökválasztáson, ám napjainkban újra aktivizálta magát. Marine Le Pen sokat dolgozott azon, hogy megtisztítsa az apjával 1972-ben közösen alapított bevándorlásellenes párt imázsát a fajgyűlölet és az antiszemitizmus bélyegétől. Az alapító 90 éves Jean-Marie Le Pent 2015-ben lánya a párt örökös tiszteletbeli elnökének tisztségétől is megfosztotta.
A migráns- és unióellenes párt homlokzatának újrafestése olyan jól sikerült, hogy az EP-választás előtt Marine Le Pen 22 százalékot tudhat maga mögött Franciaországban, miközben Macron pártja, a jobboldali Nemzeti Összefogás (RN) csak 21,5%-os támogatottsággal bír. A pártelnök napjainkban sorra tárgyal a hasonló elveket valló európai politikai formációkkal, ennek keretében a visegrádi négyek valamennyi, a menekültekkel szemben szigorú álláspontot képviselő pártok képviselőivel kapcsolatot keresett – Csehországban például a Tomio Okamura vezette Szabadság és Közvetlen Demokrácia (SPD) párttal. „Örömmel látnánk a magyar és a lengyel kormánypártot a Szabadság és Nemzetek Európája (ENF) frakcióban a májusi európai parlamenti választást követően” – jelentette ki május elején a Nemzeti Összefogás vezetője. Szívesen fogadjuk mindazokat, akik szerint valójában nekünk van igazunk, és csatlakozni kívánnak – emelte ki Le Pen a jobboldali populista Flamand Érdek (Vlaams Belang) brüsszeli kampányrendezvényén, elsősorban a Fideszt és a lengyel kormánypártot, a Jog és Igazságosságot (PiS) említve. „Orbán úron áll, hogy úgy látja-e, jobban összetartozik politikailag az Európai Néppárt tagjaival, akik ellene szavaztak, akik megszavazták a migránsok kötelező áthelyezését (…), mint a miénkhez hasonló mozgalmakkal.” Le Penék áprilisban hivatalosan is csatlakoztak a Matteo Salvini kormányzó olasz Liga-elnök populista frontjához, amely Szabadság és Nemzetek Európája néven az euroszkeptikus pártokat gyűjtötte egy ernyő alá. (szh, gondola, atv, só)
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »