A román korrupcióellenes ügyészség lemondatott vezetőjét javasolják európai főügyésznek az EP szakbizottságai

A román korrupcióellenes ügyészség lemondatott vezetőjét javasolják európai főügyésznek az EP szakbizottságai

Az Európai Parlament két szakbizottsága a volt román főügyész és különleges ügyész Laura Codruța Kövesit javasolta a hamarosan felállítandó Európai Ügyészség élére. A Költségvetési Ellenőrző Szakbizottság (CONT) kedden 12-11-1 arányban, a Állampolgári Jogi, Bel-és Igazságügyi Szakbizottság (LIBE) szerdán 26-22-1 arányban hozta ki győztesnek a román jelöltet a francia Jean-François Bohnert és a német Andrés Ritter előtt.

Codruța Kövesi volt az első számú jelöltje annak az európai kormányok által kiválasztott, elismert jogászokból álló testületnek, amelyik első körben javasolt neveket az új pozíció betöltésére.

Az uniós országok EU-hoz kiküldött nagykövetei mégsem mellette, hanem a francia Bohnert mellett álltak ki egy múlt heti tanácskozásukon.

Az Európai Parlament kedden délután egy több, mint háromórás ülésen hallgatta meg a három jelöltet. A legfelkészültebbnek a francia Bohnert látszott, de érezhető volt a szimpátia Codruța Kövesi felé, akit egy romániai politikai botrányból érkezve javasoltak az Európai Ügyészség (EPPO) élére.

A két szakbizottság szavazata egyelőre csak egy javaslat, az Európai Parlament március 7-én dönt arról, hogy hivatalosan kit jelöljön a pozícióra. A végső döntést pedig az Európai Parlamentnek és a nemzeti kormányoknak közösen kell meghozniuk.

Hírdetés

Romániai botrányból lehet EU-s főügyész

Laura Codruța Kövesi 2006-tól 2012-ig román főügyész volt, majd 2013-tól 2018-ig a romániai Országos Korrupcióellenes Ügyészséget (DNA) vezette. 2018-ban a szociáldemokrata román kormány lemondatta, az egyik magyarázat szerint azért, mert túl sok ellenséget szerzett azzal, hogy az ország üzleti és politikai elitjének jelentős részét börtönbe zavarta. A másik magyarázat szerint azért, mert visszaélt a hatalmával, és titkosszolgálati lehallgatásokkal, kirakatperekkel és megfélemlítésekkel operált a munkája során.

A román közvéleményt évek óta erősen foglalkoztatta és megosztotta az ügyész tevékenysége. Hívei szerint az általa feltárt és végigvitt ügyek segítik a korrupcióval teljesen átszőtt román üzleti és politikai élet megtisztulását, míg ellenfelei szerint az amerikai érdekek által mozgatott főügyész tevékenysége lehetetlenné tette az országban a döntéshozatalt, a felelősségteljes pozíciók betöltését.

A keddi meghallgatást Codruța Kövesi azzal kezdte, hogy az EP-képviselők sok negatív információnak voltak kitéve a személyével kapcsolatban. A szakbizottságok több tagja is a támogatásáról biztosította a román jelöltet, és dicsérték a bátorságát, hogy vállalta a jelöltséget az európai ügyészség vezetésére, annak ellenére is, hogy a saját kormánya ellenségesen viselkedik vele szemben. A korábbi pozíciójával kapcsolatos, néha indulatos kérdésekre válaszolva Codruța Kövesi hangsúlyozta, hogy az általa vezetett ügyészségi eljárásokban mindig jogszerűen járt el. „A titkosszolgálatok nem szolgáltattak számunkra bizonyítékokat, és nem vettek részt a büntetőjogi eljárásban” – szögezte le.

Az amerikai titkosszolgálatokkal való kapcsolatáról is kérdezték. Erre azt válaszolta, hogy romániai főügyészként együttműködött az amerikai kormánnyal a dollárhamisítás és a kiberbűnözés elleni fellépésben. Többek között továbbképzéseket szervezett ebben a témában romániai ügyészek számára. A korrupció elleni fellépéséért az amerikai kormány 2014-ben a bátor nőknek adományozott „International Women of Courage” díjjal tüntette ki.

A válaszaiban kiemelte, hogy hozzá van szokva ahhoz, hogy a munkáját reflektorfényben, nagy politikai nyomás alatt végezze. Különleges ügyészi hivatala alatt évente ezer gyanúsítottat vontak eljárás alá és 900-at elítéltek, köztük hatvan magasrangú köztisztviselőt és politikust, mondta.

(Index)


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »