A talaj egy limitált természeti erőforrás, aminek romlása Európában, így Magyarországon is probléma – mondta az InfoRádiónak Tóth Gergely, az MTA Agrártudományi Kutatóközpontjának tudományos tanácsadója, a Pannon Egyetem tanszékvezető egyetemi tanára.
„Európában 112 millió hektárnyi terület érintett csak az erózió által. A szél is elhordja a felső talajréteget, ez további 42 millió hektárnyi területet érint” – hangsúlyozta a szakember.
Magyarországgal kapcsolatban pedig kijelenthető, hogy a termőterületek jó része vagy a szél, vagy a víz által sújtott, és más degradációs folyamatok is vannak
– mutatott rá. „Ha tömörödik a talaj, már nem tudja úgy felvenni a vizet. A szervesanyag-tartalma is csökken, savanyúbb, szikesebb lesz. A legszomorúbb folyamat mégis a talaj beépítése”.
A minőségromlás mellett tehát a mennyiségi csökkenés is megfigyelhető a talaj esetében, ráadásul
Magyarországon az európai átlagot meghaladó módon építjük be területeinket.
Mint elmondta, egy centiméternyi talajréteg képződéséhez évszázadok kellenek, ezt pedig akár egy heti eső is tönkre tudja tenni.
Egy konkrét pontra mutatva Tóth Gergely elmondta,
a föld szervesszén-tartalmának csökkenése rendkívül veszélyes, és ez bizony az intenzív művelés kialakulásával indult be.
„Ha a szervesanyagok lebomlanak, a szén szén-dioxid formájában távozik a levegőbe.
Ez a folyamat egyrészt gyorsítja a klímaváltozást,
másrészt rontja a talaj minőségét. A helyzet orvoslására egyébként vannak kezdeményezések: a talaj széntartalmát évente 0,4 ezrelékkel kellene növelni világszerte – ez kompenzálni tudná a mezőgazdaságból eredő üvegházgázok hatását, sőt jórészt még a más tevékenységből származó, klímaváltozást okozó gázok kibocsátását is” – adott némi reménysugarat Tóth Gergely.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »