Sorsdöntőnek tartják elemzők a jövő májusi európai parlamenti (EP) választást. Először fordulhat elő ugyanis, hogy a választási kampányt igazi, európai témák uralják.
Alapvető törésvonalak látszanak, a migrációs válság polarizálta a nemzeti társadalmakat, és ez most európai szintre emelkedik – hívta fel a figyelmet Kiss J. László egyetemi tanár a Kossuth Rádió Európai Idő című műsorában. Újdonság, hogy bár korábban mindig valamilyen belpolitikai kérdés döntötte el az EP-választást, most egy igazi európai kérdésben dönthetünk 2019 májusában – fogalmazott a Corvinus Egyetem tanára.
Pócza István a Századvég vezető elemzője úgy látja, jelen pillanatban a bevándorlás egy megkerülhetetlen téma Európában. Véleménye szerint konkrét feladat az, hogy az EP-választás a bevándorlásról szóljon. Várhatóan meg fognak jelenni a következő hetekben azok a hangok, akik úgy vélik, nem kellene leegyszerűsíteni az európai parlamenti választásokat, hanem figyelembe kellene venni különböző szakpolitikákat. Pócza István úgy gondolja, álságos magatartás lenne elterelni a figyelmet a bevándorlás kérdéséről, ami egyébként Európa jövőjét határozza meg.
Az Európai Unió jövőjét gazdasági, költségvetési és egyéb szakpolitikai kérdésekben csupán öt évre határozzák meg az emberek, azonban a bevándorlás kérdése egy több tíz, akár több száz éves jövőt állíthat elénk – fogalmazott az elemző.
Kiss J. László szerint a migrációt szélesebb kontextusban is érdemes vizsgálni. Véleménye szerint biztonságpolitikai kérdések is előtérbe kerülhetnek.
A következő hét éves költségvetés sok szempontból meghatározó és kapcsolható a bevándorlás kérdéséhez is, hiszen a források átcsoportosításáról szóló brüsszeli tervezet indoka a migránsok integrálásának anyagi fedezete – hangzott el a műsorban.
Pócza István vezető elemző hozzátette: érdemes végiggondolni azt, hogy mennyire szerencsés dolog egy olyan következő ciklusnak meghatározni az anyagi kereteit, amiben részben már nem azok a képviselők fognak ülni, akik jelenleg. Túl kell látni az átmeneti helyzeteken és egy olyan költségvetést kell letenni az asztalra, ami túlvisz minket a következő időszakon – fogalmazott a szakértő.
A jelenlegi európai politikai háború arról szól, hogy milyen lesz Európa a jövőben, a csata pedig arról, hogy milyen a migráció, és annak egy részütközetét látjuk most, amik arról vívnak most, hogy milyen lesz a következő ciklus költségvetése.
Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »