Be nem jelentett tüntetéshez és szabályos demonstrációkhoz, felháborodáshoz és tiltakozáshoz vezetett Németországban egy emberölés, amellyel egy szíriai és egy iraki férfit gyanúsítanak. A hét végén történt esettel kapcsolatban hétfőn Angela Merkel kancellár is kifejtette a véleményét szóvivője útján.
Németországban nincs helye az önbíráskodásnak – hangsúlyozta tájékoztatóján Steffen Seibert.
A Szászország tartományi nagyváros ügyészsége hétfő délután, a kormányszóvivői tájékoztató után közölte, hogy a tüntetést kiváltó emberöléssel egy 23 éves szíriai és egy 22 éves iraki állampolgárt gyanúsítanak.
A chemnitzi rendőrség és az ügyészség korábban arról tájékoztatott, hogy a belvárosban tartott szabadtéri fesztivál szombati programjai után, éjjel összetűzésbe keveredett egy csoport „különböző nemzetiségű férfi”. Egy ember meghalt, ketten súlyos sebesüléseket szenvedtek. A helyszínről többen elmenekültek, a rendőrök két embert, egy 22 és egy 23 éves férfit elfogtak, és vizsgálják, hogy van-e közük a bűncselekményekhez – áll a rendőrség és az ügyészség vasárnapi közleményében.
Vasárnap délután egy nagyjából 800 fős csoport felvonulást tartott Chemnitz központjában. A megmozdulást nem jelentették be, a rendőrséggel nem működtek együtt.
Az eset széles körben felháborodást keltett Németországban, több párt is megnyilatkozott, a történteket eltérően ítélték meg.
Michael Kretschmer szászországi miniszterelnök, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) politikusa egy Twitter-bejegyzésben visszataszítónak nevezte, hogy „szélsőjobboldaliak az interneten hangulatot keltenek és erőszakra szólítanak fel”. (Ez talán összefügg azzal, hogy a politikusok mekkora védelmet nyújtanak Németországnak – a szerk.)
Azzal kapcsolatban, hogy a volt NDK területén fekvő tartomány egyes vidékei egész Németországban hírhedtek a szélsőjobboldali, idegenellenes szubkultúráról, azt mondta, hogy méltányosan kell megítélni a szászországi viszonyokat. Bizonyosan vannak gondok, de a többséget „a rendes emberek” alkotják – mondta a miniszterelnök-helyettes a Mitteldeutscher Rundfunk (MDR) regionális közszolgálati médiatársaságnak.
Az MDR tudósítása szerint röviddel 21 óra után mindkét tüntetés véget ért, nagyobb rendbontás nem történt.
Mutti elítél
Élesen elítélte Angela Merkel német kancellár kedden a Szászország tartományi Chemnitzben előző nap tartott tüntetéseken történt erőszakos cselekményeket, Horst Seehofer belügyminiszter pedig felajánlotta a szövetségi hatóságok segítségét a szászországi rendőrségnek.
A kancellár Berlinben egy más ügyben tartott tájékoztatón hangsúlyozta, hogy Németország jogállam, ahol nem fordulhat elő erőszak az utcákon. (Szólhatna erről a meghívottjainak és az antifáknak is – a szerk.) Hozzátette, hogy a helyi rendőrség mindent megtett a rend fenntartásáért, mégis helyes, hogy Horst Seehofer felajánlotta a szövetségi hatóságok segítségét.
Horst Seehofer az ügyben kiadott közleményében kiemelte: érthető, hogy a chemnitzi lakosságot megrázta a tüntetéseket kiváltó halálos késelés, de ez nem „semmilyen körülmények között nem igazolja a zavargásokat”. Michael Kretschmer tartományi miniszterelnök drezdai tájékoztatóján elmondta, hogy a tüntetésekre idegenellenes kommentárok, összeesküvés-elméletek és „fake news” – álhírek – terjesztésével mozgósítottak az interneten, és ez a mozgósítás intenzívebb volt a megszokottnál. Az álhírekkel kapcsolatban leszögezte: nem lehet tényekkel alátámasztani azt az állítást, hogy egy veszélybe került nő megmentésére irányuló kísérlet vezetett az emberöléshez, amellyel egy szíriai és egy iraki férfit gyanúsítanak.
Származás alapján ellen nem szabad általánosítani, de a felháborodott németeket szélsőségesezni kell
A gyanúsítottak származása, állampolgársága alapján nem lehet általánosító módon megbélyegezni a külföldieket, mint ahogy a demonstrációkon megmutatkozott erőszakért sem általában véve a szászok vagy a chemnitziek felelősök, hanem „szélsőségesek”, akik támadást indítottak a jogállam ellen, és a „fake news” terjesztésével az „igazság rendszere” ellen – tette hozzá a Kereszténydemokrata Unió (CDU) politikusa.
Hangsúlyozta, hogy az állam felveszi a harcot a szélsőségesekkel szemben, és győztesen kerül ki a küzdelemből. A tartományi miniszterelnök visszataszítónak nevezte, hogy szélsőjobboldali erők politikai céljaik érdekében felhasználnak egy ember halálával végződött tragédiát.
A helyi hatóságok kedden frissített adatai alapján hétfő este nagyjából 7500 ember tüntetett a chemnitzi belvárosban. Mintegy 6000 fő a Pro Chemnitz (Chemnitzért) nevű, a német sajtóban szélsőjobboldaliként jellemzett civil szervezet felhívására, további 1500 fő pedig a Baloldal (Die Linke) nevű szövetségi parlamenti (Bundestag-) párt felhívására.
A Pro Chemnitz tüntetésén nemcsak helyiek jelentek meg, a többi között Berlinből, Alsó-Szászországból és Észak-Rajna-Vesztfáliából is érkeztek résztvevők. A rendőrség 591 fővel igyekezett fenntartani a rendet. Az erőszakos cselekményekben 20 ember sebesült meg, 18 tüntető és 2 rendőr. Azaz minden rendbontás ellenére a több ezer gonosz náci sem szedett annyi áldozatot (se arabot, se "német-kubait", se pirézt), mint egy iraki és egy szíriai.
Az AfD megértőbb, de elhatárolódik saját tagjától
A szélsőségesként revolverezett Alternatíva Németországért (AfD) is elítélte az erőszakos megnyilvánulásokat, de megértik az indulatokat.
Siegbert Droese az AfD szászországi alelnöke szerint érthető, hogy a bűncselekmény körülményei a spekulációkkal együtt meggondolatlan tettekre sarkallta az embereket. Elmondta, hogy a párt szintén a késelés miatt tartott rendezvénye már véget ért a későbbi tüntetés előtt, így ők azért nem felelősek. (A rendőrség szerint a mintegy száz szimaptizásuk mintegy egy órával a rendezvényük megkezdése után incidens nélkül feloszlott.)
Az AfD szászországi parlamenti delegáltjai visszautasították párttársuk, Markus Frohnmaier Twitter-bejegyzését, melyben a politikus azt írta, "ha az állam nem tudja megvédeni a polgárait, az emberek kimennek az utcára, és megvédik magukat. Ilyen egyszerű!"
Jens Meier, a párt képviselője, korábbi drezdai bíró azt mondta az esetről: "Nem örülünk neki", és hozzátette, hogy az AfD alkotmányos párt, amely nem kérdőjelezi meg az állami erőszakmonopóliumot.
(MTI – DW nyomán)
Az orosz Ruptly élőben közvetített a tegnapi eseményekről:
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »