A BÁV májusi árverésén 14 év után dőlt meg a magyar ékszereladási rekord, amikor egy nagyméretű briliánssokkal ékített nyakék, és egy szolitergyűrű egyenként több mint 15 millió forintos vételárat ért el. Ebből az alkalomból állították össze a BÁV szakértői a hazai aukciókon legdrágábban értékesített ékszerek toplistáját.
A lista egyik érdekessége, hogy az egymillió forint feletti ékszer és óra vételárat először csak 1998-ban sikerült hazai aukción elérni, amikor egy egyenként 1,7 karátos brillekkel ékített fülbevalóért éppen 1,7 millió forintot fizettek.
Az igazán értékes darabok felbukkanására a 2000-es évekig kellett várni, bár még ekkor is az 1-2 karátos brillek voltak túlsúlyban, amelyek jellemzően 1 millió forint körüli árat értek el.
2004-benegy Cartier melltűvel 14 évig megdönthetetlen rekordot sikerült felállítani: a 142 db, összesen 12,5 karátnyi briliánssal és 67 db, összesen 8 karátnyi zafírral díszített art deco ékszer 11,5 millió forintért kelt el.
A 11,5 milliós rekord végül idén májusban, a BÁV 72. Művészeti aukcióján dőlt meg, ráadásul egymás után kétszer. Először egy fehérarany, csüngő fazonú, 4,24 karátos brillel és egy háromszög formára csiszolt, 0,74 karátos, illetve további 19 kisebb briliánssal ékített nyakék kelt el a 6,5 millió forintos kikiáltási árának két és félszereséért, 16,8 millió forintért, majd néhány perc múlva egy 4,08 karátos modern csiszolású és további 10 apró briliánssal ékített art deco gyűrű talált gazdára 15,6 millió forintért.
Mint látható a listából, magas vételárat elsősorban a nagy karátszámú köveket tartalmazó ékszerek érnek el, míg a sok kisméretű brillel rendelkező darabok jellemzően alacsonyabb áron kelnek el, még akkor is, ha összességében magas karátszámmal rendelkeznek. Ez alól csak a jól bejáratott luxusmárkák (pl. a Cartier), valamint a mai napig divatos és magasra értékelt art deco stílusú ékszerek és a gyémánt mellett zafírral is ékített darabok képeznek kivételt.
– monda el Varga Balázs, a BÁV Zrt. kereskedelmi igazgatója.
Hozzátette: „úgy véljük, hogy az aukcióink sztárjainak számító nagyértékű brillékszerek és luxusórák még mindig kifejezetten alacsony árat érnek el a külföldi példákkal összehasonlítva, ezért jelentős befektetési potenciál rejlik bennük. A BÁV kitüntetett helyzetet élvez ezen a piacon, hiszen az áprilisban meghirdetett egymilliárd forintos műtárgybefektetési alapunknak köszönhetően a következő időszakban is kimagasló kvalitású luxusékszerekkel és órákkal várjuk az érdeklődőket az aukcióinkon”.
Idén áprilistól a BÁV mintegy egymilliárd forintot fektet műtárgyakba.
Forrás:vg.hu
Tovább a cikkre »