Vége az ingyenes házhoz szállításnak

Vége az ingyenes házhoz szállításnak

A csomagkézbesítésben egyre inkább teret nyerhet a személyes átvétel, ezt a trendet lovagolná meg automatáival a Foxpost.

A tavaly már 360 milliárd forintos forgalmat lebonyolító e-kereskedelem még hosszú évekig bővülhet, az egyre magasabb bázis ellenére is 20 százalék körüli mértékben – mondta a Világgazdaságnak Bengyel Ádám (képünkön), az országos csomagautomata-hálózatot üzemeltető Foxpost Zrt. társalapítója, vezérigazgatója.

Az online piactér ma még csak a teljes kiskereskedelmi szektor 4-5 százalékáért felel, de a legszerényebb becslések is 20 százalékos részarányt valószínűsítenek tíz éven belül.

Vagyis reális forgatókönyv, hogy egy évtized múlva minden ötödik vásárlás után már nem a polcról vesszük le az árut, hanem néhány kattintás után valamelyik logisztikai szolgáltató indítja útjára a rendelt csomagot.

A csomagautomaták létjogosultságát Bengyel Ádám azzal indokolja, hogy az alacsony házhozszállítási díjak fenntarthatatlanok.

Hírdetés

Ráadásul a gépkocsiparkok jellemzően kiöregedettek, nincs számottevő kutatás-fejlesztési tevékenység, a raktári folyamatok kevéssé automatizáltak. Azt már látni, hogy az alacsony bérek miatt futárokból és raktárosokból is hiány van, ezért minden piaci szereplő árat emelt, az ingyenes kiszállítás kora lényegében véget ért. De ez sem elég ahhoz, hogy beruházzanak az új technológiákba, mindez a fix pontos átvétel felé tereli a volument. A személyes átvételt és feladást biztosító csomagautomaták mellett szóló érvek, hogy egyre több van belőlük, nem kell várni a futárra, lehet bankkártyával fizetni, ingyenes a visszaküldés és még környezetkímélő is.

A Foxpost elsősorban bevásárlóközpontokban, hipermarketekben helyezi el automatáit, hogy a csomagfeladás és -átvétel – ami rövidesen mindennapossá válik – összeköthető legyen például a napi bevásárlással.

Eddig 67 egységgel rendelkeztek, az év végére azonban már 103 ponton lesz elérhető a szolgáltatás, a következő három évben pedig újabb 20-20 csomagautomatát integrálnának a rendszerbe.

Bengyel Ádám szerint ez a kapacitás már a megnövekvő igényeket is kielégítheti, hiszen a 15-20 ezres kisvárosokban is megjelennek. Az észt mintára 2015-ben alapított vállalkozás a tavalyi 400 után idén 600 milliós, jövőre pedig egymilliárd forint feletti árbevételt érne el. Profitról egyelőre nem lehet beszélni, hiszen a teljes nyereséget fejlesztésekre fordítják, ami a társalapító szerint a hálózatépítés és a piacszerzés folyamatában természetes.

Az indulás előtt másfél éven át 25-30 befektetővel tárgyaltak, végül két kockázatitőke-alap bizalmat szavazott nekik, a Perion és a Finext. Eddig hozza a várt számokat a cég, amely néhány hónapon belül a beruházási költségekkel együtt is rentábilissá válhat.

A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható


Forrás:vg.hu
Tovább a cikkre »