Meg kell fizetni a munkaerőt

Meg kell fizetni a munkaerőt

A dinamikus gazdasági növekedésnek köszönhetően az elmúlt időszakban látványosan nőtt a foglalkoztatottság, miközben egyre nagyobb a hiány szakképzett munkaerőből. Az idei első negyedévben emiatt tíz éve nem látott ütemben nőttek a fizetések.

Szlovákia gazdasági növekedésének az üteme továbbra sem lanyhul, épp ellenkezőleg, a Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint az idei első negyedévben 3,6 százalékkal nőtt az ország gazdasági teljesítménye az egy évvel korábbihoz képest, míg 2017 hasonló időszakában még csak 3 százalékos bővülést mértek. 

A munkanélküliség csökkenésével a munkáltatók egyre nehezebben találnak új alkalmazottakat, ezeket így magasabb bérekkel kénytelenek magukhoz csalogatni. Nem csoda, hogy a szlovákiai bruttó átlagbér elérte a 955 eurót, ami 6,5 százalékos éves növekedésnek számít. „Az átlagbér ilyen gyors növekedésére 2008 óta nem volt példa“ – nyilatkozta Katarína Muchová, a Szlovák Takarékpénztár elemzője. A legnagyobb bruttó átlagbért, 1904 eurót továbbra is a bankszektor fizette, nem panaszkodhatnak azonban az IT-ágazatban és az energiaszektorban dolgozók sem, az előbbiben az átlagbér 1866, az utóbbiban 1728 euró. A sereghajtók ezúttal is a szállodai és éttermi alkalmazottak, az ő bruttó átlagfizetésük csupán 527 euró. Regionális szempontból Pozsony vezet, 1243 eurós átlagbérrel, míg a lista végén Eperjes megye található, 711 euróval. 

Az ország jó gazdasági teljesítménye az egyre gyorsabban növekvő belső fogyasztásnak köszönhető. „A háztartások kiadásai az első negyedévben csaknem 7 százalékkal nőttek az egy évvel korábbihoz képest“ – mondta Alexander Ballek, a Statisztikai Hivatal elnöke. Szerinte a lakosság az első negyedéves, 11,6 milliárd eurós kiadás csaknem negyedét a lakhatással kapcsolatos költségek fedezésére fordította, a kiadások ötöde pedig az élelmiszervásárlásra ment el. 

Hírdetés

Mire számíthatunk az elkövetkező időszakban? „Számításaink szerint a gazdasági növekedés üteme az elkövetkező hónapokban sem lanyhul, az éves bővülés így a tavalyi 3,4-ről idén 3,9, jövőre pedig 4,1%-ra nőhet. A gazdaság motorjának továbbra is a hazai, főként a lakossági kereslet számít majd, de látványosan hozzájárul a növekedéshez a várhatóan ősszel induló nyitrai Jaguar autógyár is“ – mondta Ľubomír Koršňák, az UniCredit Bank elemzője.

50 ezerrel többen dolgoznak

A Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint az idei első negyedévben 3,6 százalékkal nőtt az ország gazdasági teljesítménye az egy évvel korábbihoz képest, míg 2017 hasonló időszakában még csak 3 százalékos bővülést mértek. 
A gazdaság dinamikus növekedése, és az, hogy a beruházások két éve nem látott ütemben bővültek, a foglalkoztatottságon is meglátszik. „Az alkalmazottak száma az elmúlt egy évben több mint 50 ezerrel, 2,17 millióra nőtt. A legtöbb új állás a közlekedésben, a raktározásban, a kereskedelemben és az iparban jött létre“ – tette hozzá Ballek, aki szerint a foglalkoztatottság növekedésének köszönhetően tovább csökken az állástalanok száma. 

Az első negyedévben 194 ezer munkanélküli volt az országban, csaknem az ötödével kevesebb, mint egy évvel korábban. Eszerint a munkaképes lakosság 7,1 százalékának nincs állása, szemben az egy évvel korábbi 8,7 százalékkal. A munkanélküliek számának a legnagyobb csökkenését, nagyjából 38 százalékosat az idei első negyedévben Nyitra megyében mérték, 25 százalékkal csökkent azonban az állástalanok száma Zsolna megyében is. A legtöbb állástalan továbbra is Eperjes és Kassa megyében található, a két megyében együttesen 84 ezer munkanélkülit regisztrálnak. (mi, TASR, SITA)


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »