Felháborító az ENSZ hivatalának felszólítása

Felháborítónak tartja és visszautasítja a magyar kormány az ENSZ Menekültügyi Főbiztosának hivatalának (UNHCR) felszólítását arra, hogy vonja vissza azt a törvényjavaslat-csomagot, amely szerinte jelentősen korlátozná a civil szervezeteket és a magánszemélyeket a menekültek és a menedékkérők támogatásában – mondta csütörtökön az MTI-nek Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Párizsban.

„Ezt a nyilatkozatot a tények ismeretének teljes hiányában tették” – hangsúlyozta Szijjártó Péter.

A magyar kormány visszautasítja azt a megközelítést, miszerint a migráció alapvető emberi jog – tette hozzá.

„Az az alapvető jog, hogy a magyar emberek a saját otthonaikban biztonságban élhessenek, a migráció pedig nem, ahogy a határsértés sem az, miközben a határok védelme az országok kötelessége” – fogalmazott a külügyminiszter.

A kormány kedden nyújtotta be a „Stop Soros” törvénycsomagot az Országgyűlésnek.

Pascale Moreau, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosa hivatalának (UNHCR) európai igazgatója kedden kiadott közleményében azt írta, hogy „a menedékkérés alapvető emberi jog, nem bűncselekmény”.

Szijjártó Péter jelezte: a magyar kormány felháborítónak tartja, hogy az ENSZ tisztségviselői a magyar emberek alapvető jogait veszélyeztetik a nyilatkozataikkal.

„Nem fogadjuk el, hogy a magyar emberek létező emberi joga fölé helyezze valaki a migrációhoz fűződő nem létező jogot” – hangsúlyozta.

Szijjártó Péter elmondta: hivatalos levélben is emlékeztette az ENSZ Menekültügyi Főbiztosának hivatalát arra, hogy az ENSZ érdekeit kell képviselnie, valamint elfogadhatatlannak tartja, hogy Magyarországról úgy nyilatkozott, hogy teljes mértékben figyelmen kívül hagyja a tényeket.

Hírdetés

Az UNHCR ugyanis előzetesen nem konzultált a magyar kormánnyal a törvényjavaslat hátteréről – közölte.

„Elfogadhatatlan, hogy az ENSZ tisztségviselői alapvető információk hiányában tesznek nyilatkozatokat az ENSZ tagállamainak intézkedéseiről” – mondta a külügyminiszter.

„Az ENSZ alkalmazottai kötelesek a tagállamokkal konzultálni és a velük való egyetértésben eljárni” – tette hozzá.

A külügyminiszter szerint „nonszensz, hogy az ENSZ egyik tisztségviselője a migránsok képviseletét előbbre valónak tartja, mint az ENSZ-tagállamok képviseletét és a velük történő konzultációt”.

Szijjártó Péter leszögezte: „a magyar kormánynak senki nem adhat ultimátumokat, Magyarország szuverén ország, amelynek polgárai a közelmúltban hoztak világos döntést arról, hogy milyen irányban szeretnék látni hazájuk jövőjét”.

A magyar kormány támogatja a EU szabadkereskedelmi megállapodásait

Magyarország támogatja az Európai Unió törekvését arra, hogy minél több és minél ambiciózusabb szabadkereskedelmi megállapodást kössön, de elvárja a magyar érzékenységek figyelembe vételét  – mondta az MTI-nek Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Párizsban a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) miniszteri értekezletén.

A tárcavezető emlékeztetett arra, hogy a magyar gazdaság az elmúlt időszakban is bizonyította versenyképességét. Az export GDP-hez viszonyított aránya tavaly elérte a 90 százalékot, ami bizonyítja, hogy a Magyarországon működő vállalatok és az általuk előállított termékek és szolgáltatások versenyképesek a világpiacon – hangsúlyozta.  

„Magyarország számára rendkívül fontos a világkereskedelem szabadsága, és hogy minél kevesebb akadály álljon útjába a két vagy többoldalú kereskedelmi és gazdasági együttműködéseknek” – fogalmazott Szijjártó Péter.

A miniszter kétoldalú megbeszéléseket folytatott Francois-Philippe Champagne kanadai nemzetközi kereskedelemért felelős miniszterrel, Steven Ciobo ausztrál kereskedelmi miniszterrel, Jorge Faurie argentin külügyminiszterrel és Ildefonso Guajardo mexikói gazdasági miniszterrel.

A távoli országokkal folytatott kereskedelmi kapcsolatok dinamizálásához Szijjártó Péter alapfeltételnek tartja, hogy az Európai Unió a kereskedelmi megállapodásokról szóló tárgyalásait felgyorsítsa.

„Elvárjuk az Európai Uniótól, hogy ezeken a tárgyalásokon a magyar érzékenységeket figyelembe vegye, amelyek elsősorban a mezőgazdaságot érintik” – mondta a miniszter.


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »