Józan paraszti ésszel belátható, hogy egy Magyarország keleti csücskében megbúvó, 17 ezres kisvárosban aligha fog piaci alapon megtérülni az a rengeteg uniós forrás és költségvetési támogatás, amit az ötezres, termálvízzel fűtött labdarúgó-, valamint a négy és félezres kézilabdacsarnokba, atlétikai centrumba, „egzotikus szegénynegyeddel” ellátott „öko-filmparkba”, teniszakadémiába és lómasszázs-központba öltek a közelmúltban. A megalomán beruházásokhoz a város önkormányzatának több kisajátítást kellett indítania, ezekkel kapcsolatban több különös elemre bukkantunk. A Magyar Nemzet birtokába jutott egy hangfelvétel arról is, hogy a nyilvánosan hangoztatott fejlesztéseken túl azért másra is számíthat a finanszírozás kapcsán a fideszes vezetés.
Cservenyák János őstermelő nem tudja nekünk megmutatni, hogy hol lesz majd a Tolvajok utcája. Azt viszont sejti, hogy a Los Angeles utca merre helyezkedik majd el: egy náddal teli, tavas terület felé mutat. Azt pedig tudja, hogy egyik telkén kalózhajó, a másikon pedig látványfaház áll majd.
http://mno.hu/
http://mno.hu/
Öröme azonban abbamarad, amikor a visszapillantó tükörben egy rendőrautót vesz észre.
A hatóságiak azonban nem követnek minket a Kereszt utcáig, de nem is kell, mert ott már biztonság őrök állnak az őstermelő tanyájának kapuja előtt.
A bejárattal szemben egy kiégett autó roncsa áll, ablaka kitörve, szalagkordont húztak át rajta, jelezve, hogy a kijelölt területen földmunka zajlik és ide tilos a bemenet. Mi azért mégiscsak szeretnénk bejutni, mire a megtermett, zord strázsák egyike telefonálni kezd. Miután letette, közli, hogy a jegyző-asszonytól kell engedélyt kérnünk, hogy Cservenyák Jánossal bemehessünk Cservenyák János tanyájára. Amiből hamarosan parkoló lesz, a visszahűtött termálvízzel melegített kisvárdai arénáé, ami még az épülő budapesti új Puskás-stadion parkolójánál is nagyobb lesz majd.
http://mno.hu/
http://mno.hu/
egy igazságügyi szakértő véleményére hivatkozva felajánlottak neki majdnem hatmillió forintot, ám az őstermelő ezt keveslette a birtokáért és a mintegy 600 mázsányi jószágért. Ő 200 milliót és cseretelepet szeretett volna.
A megyei kormányhivatal valamivel több mint hétmillió forintot állapított meg Cservenyák számára, aki ezt az ajánlatot sem fogadta el. A kisajátításról szóló törvényben pedig benne van, hogy „az adásvételi, vagy csereszerződés megkötését meghiúsultnak kell tekinteni, ha a kisajátítást kérőnek – a kisajátítási kérelem benyújtását megelőző 1 éven belül megtett – ajánlatára a tulajdonos vagy más kártalanításra jogosult a kézhezvételtől számított harminc napon belül nem tesz a tulajdonjog ingatlan-nyilvántartási átvezetésére is alkalmas elfogadó nyilatkozatot.”
http://mno.hu/
Az őstermelőnek ajánlott hatmilliós vételár azért tűnik alacsonynak, mert a Magyar Nemzet birtokába került több dokumentum is a kisvárdai kisajátításokról, azokban pedig egészen más ár/érték szerepel.
Egy, a Cservenyák Jánosénál ezer négyzetméterrel nagyobb területért a város 62 millió forintot, azaz mintegy tízszeres árat ajánlott fel,
egy másik összesen ezer négyzetméternyi ingatlanért pedig 58 millió forintot, egy tízezer négyzetméteres, igaz részben beépített ingatlanért pedig 108 milliót adna Kisvárda. Az őstermelő állítása szerint az önkormányzat által kóbor állatként befogott jószágokról, az állatok óljáról, a telephelyen tárolt munkagépekről, szálastakarmányról és különböző építési anyagokról – ezek adják Cservenyák ingatlanjának a valódi értékét – egyik esetben sem tesznek említést az általunk megszerzett előterjesztések. Az a kitétel viszont mindegyikben szerepel, hogy a kisajátítások során felmerülő vételárakat egy, a kormány által hozott határozatnak köszönhetően 700 millió forintos keretből valósítják meg.
Megszereztük azt az iratjegyzéket is, amit Leleszi Tibor, Kisvárda polgármestere szignózott, és nyújtott be a Nyíregyházi Közigazgatási és Munkaügyi Bírósághoz abban a perben, amit az őstermelő indított a szabolcsi település önkormányzata ellen. A négyoldalas dokumentum java része a projekt ismertetése és dicsérete: „Önkormányzatunk elsődleges célja a város infrastrukturális turisztikai, idegenforgalmi adottságainak erősítése, a város vonzerejének növelése az idelátogatók számára. Mindezek megvalósítása érdekében önkormányzatunk európai szintű beruházást szeretne megvalósítani a Várfürdő és környékén”. Szó szerint ez a mondat is szerepel egyébként a leírásban: „Kisvárosunknak fürdő kultúrája van” (sic!), valamint Leleszi taglalja azt is, hogy Kisvárda nem rendelkezik szállodákkal és elavultak a medencék. Arról nincs szó a dokumentumban, hogy egyébként
egy fifikás koncessziós ajánlattal a majdani nyertes pályázó mintegy 3 milliárd forintért huszonöt évre kapná meg a fürdő üzemeltetésével járó kötelezettségeket és jogokat, valamint a bevételt is.
http://mno.hu/
a merőben szokatlan eljárást azzal indokolja meg Kisvárda nevében a polgármester, hogy a teljes ingatlanra szüksége van a beruházás megvalósításhoz, valamint hogy a fejlesztési elképzelések és az övezeti besorolás közösségi célokat szolgálnak.
http://mno.hu/
http://mno.hu/
Az elvándorlást esetleg lassító munkahelyteremtő beruházásból sokkal kevesebb létesült Seszták Miklós – sajtóhírek szerint áprilisban véget érő – miniszteri karrierje idején. A baromfifeldolgozó MasterGood folyamatosan bővül ugyan, de ezen kívül csak a 6,5 milliárd forintból felépülő, 300 főt foglalkoztató csigafeldolgozó üzem létesült a kisvárosban. Gyüre szerint
megoldást jelentene, ha közösségi összefogással gazdaságok jönnének létre a térségben, amik főleg gyümölcstermesztésre és a termés feldolgozására épülő konzerváló üzemek létesítésére alapoznának.
http://mno.hu/
Egy kisvárdai képviselő-testületi ülésen, még csak mint önkormányzati- és parlamenti képviselő a következőket mondja: „a Kisvárdai Kézilabda Club kapott egy hiánypótlást a Magyar Kézilabda Szövetségtől, melyben azt kérik, hogy szándéknyilatkozatot csatoljon be az önerő biztosításának esetleges lehetőségéről. Igazgató asszonytól megkérdeztem, hogy miért van rá szükség, mert a törvény nem írja elő. Azt a választ kaptam, hogy a tavalyi évben előfordult több esetben is, hogy a vállalt és megnyert TAO-támogatást nem tudták az egyesületek elkölteni. Mivel ők keretösszeggel gazdálkodnak, így sok támogatást nem használtak fel. Nem kötelező feltétel, anélkül is érvényes a pályázat, de amennyiben ezt a klub igazolni tudja, akkor a döntésnél kedvezően hathat a pályázatra. Röviden összefoglalnám, hogy ez a hozzájárulás most mit is jelent. Szeretném ismét hangsúlyozni –
mint ahogy ez a képviselő-testület 2010 óta, amióta a TAO-támogatás van, tartja –, hogy a sport nettó befizető.
http://mno.hu/
Vagyis Kisvárdának nem a sport lesz így a „nettó befizetője”, hanem a magyar adófizetők.
http://mno.hu/
http://mno.hu/
Cservenyák János pedig azóta sem tudja, hogy merre található majd az öko-filmparknak ez a része. Kisebb gondja is nagyobb ennél ugyanis: mivel 1987 óta foglalkozik jószágokkal, ezért hozzászoktatta magát ahhoz, hogy éjszaka is felébred, hogy enni adjon a juhainak, disznóinak. Még ma is, pedig állatait már rég befogták kóbor állatként. Ezért aztán legtöbbször éjszakánként csak ül az ágy szélén és sír.
http://mno.hu/
Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »