POZSONY. A jogszabályváltozás elõírja a rendszeres orvosi ellenõrzéseket, amirõl a volán mögött ülõknek kötelezõ igazolást felmutatni. Éppen ezért november 13-án Magas vércukorszint nélküli hét a közutakon címmel országos kampány indul, melynek célja, hogy felhívják a cukorbetegséggel küzdõ gépkocsivezetõk figyelmét a jogszabályok módosítására. Hiperglikémiás állapot leggyakrabban a cukorbetegségben szenvedõket veszélyezteti nyilatkozta Emil Martinka, a Szlovák Diabetológiai Társaság (SDS) elnöke.
A diabétesz, vagy ismertebb nevén cukorbetegség, hormonális megbetegedés, ami az emberi test megemelkedett vércukorszintjében és szénhidrát-anyagcserezavarban mutatkozik meg. „ A cukorbetegek száma csupán Szlovákiában megközelítõleg 340 ezerre tehetõ. A megbetegedés napi szinten korlátozhatja a cukorbetegek tevékenységét. Különösen a volán mögött ülõknek ajánlatos óvatosnak lenni. Az úgynevezett hiperglikémiás állapot, vagyis a magas vércukorszint nemcsak a betegre, de a közúti közlekedés további résztvevõire nézve is veszélyes lehet” – nyilatkozta Martinka.
A másik hasonlóan veszélyes jelenség a hipoglikémia, vagy alacsony vércukorszint, mely nem csak a cukorbetegeket sújthatja. „Egy olyan állapotról van szó, amikor a vércukorszint kritikus érték alá csökken. Az állapot tünetei: izzadás, gyors szívdobogás, fejfájás és ingerlékenység” – magyarázta Jozef Borovka, a Cukorbetegek Szlovákiai Szövetségének (SZD) elnöke. Csökkenhet az agyi aktivitás, aminek a következménye a lassú és hibás döntéshozatal, rossz környezet-felismerés és homályos látás. A nevezett körülmények csökkentik a gépkocsivezetõ reagálási képességeit, ami közlúti balesethez vezethet.
„Segítséget ilyen esetekben a gyorsan felszívódó cukor, például édes üdítõital vagy szõlõcukor jelenthet. A hiperglikémia leggyengébb formájánál a tünetek a szénhidrát beadása után 15 percen belül megszûnnek” – magyarázta Borovka.
Cukorbetegek a volán mögött
Szlovákiában megközelítõleg 200 000 cukorbeteg rendelkezik jogosítvánnyal. A szakemberek szerint a gépkocsivezetõnek ez a csoportja jelenti a legnagyobb kockázatot, ugyanis olyan állapotról van szó, mely jelentõsen befolyásolja a gépkocsivezetõ vezetõi képességeit. „A jelenlegi jogszabályok viszonylag engedékenyek a cukorbetegséggel küzdõ gépkocsivezetõkkel szemben – a jogosítványt orvosi látlelet, illetõleg rendszeres ellenõrzés alapján adják ki vagy újítják meg” – magyarázta Martinka.
Szlovákiában 2018. január 1-tõl az EU szabályozás értelmében, illetõleg a közlekedésbiztonság miatt új szabályok lépnek érvénybe. „A cukorbeteg gépkocsivezetõ abban az esetben ülhet volán mögé, ha nem áll fenn hipoglikémia veszélye” – magyarázta Ján Ignaták, az Országos Rendõr-fõparancsnokság (PPZ) közlekedési osztályának igazgatója.
Forrás:hirek.sk
Tovább a cikkre »