Nyilatkozatháború Macron és a lengyelek között

„Lengyelország ma nem tud példát mutatni Európának, mert úgy döntött, hogy sok kérdésben szembemegy az európai érdekekkel” – mondta Macron a bolgár államfővel, Rumen Radevvel közösen tartott sajtóértekezletén.

A francia elnök élesen bírálta, hogy Varsó nem hajlandó hozzájárulni a külföldi kiküldetésben lévő alkalmazottakra vonatkozó uniós direktíva szigorításához, a lengyel kormány egy újabb hibájának nevezve ezt. 

„A lengyel állampolgárok többet érdemelnek ennél” – szögezte le.

Bulgária az utolsó állomása Macron kelet-európai körútjának, amelynek során a francia elnök támogatást igyekezett szerezni az irányelv megszigorításához.

Macron arrogáns

Witold Waszczykowski lengyel külügyminiszter visszautasította pénteken Emmanuel Macron francia elnök bírálatát, és leszögezte: Lengyelország nemzetközileg nem elszigetelt állam, Macronnak pedig azt vetette a szemére, hogy nem követi a közép-európai fejleményeket. Beata Szydlo lengyel kormányfő pénteken arrogánsnak nevezte Macron megnyilatkozását. 

Hírdetés

Beata Szydlo lengyel kormányfő hangsúlyozta, hogy a lengyel munkavállalók érdekében a végsőkig ellenzik az irányelv szigorítását.

„Lengyelország nem szigetelődik el” – nyomatékosította Waszczykowski Teodor Melescanu román és Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszterrel, valamint Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral közös varsói sajtótájékoztatóján. 

„Ma egy fontos találkozónak vagyunk a házigazdái, de ezek szerint Macron elnök úr nem követi a híreket, és nem tudja, mi történik Európának ebben a szegletében. Előfordul ilyen néha” – tette hozzá.

Eközben Szydlo pénteki közleményében azt vetette Macron szemére, hogy járatlan a politikában, és arrogánsnak nevezte a Lengyelország nemzetközi elszigeteltségére vonatkozó megjegyzéseit.

„Békülékenyebb hangnemet javaslok az elnök úrnak. Lehet, hogy arrogáns megjegyzései politikai tapasztalatlanságának tudhatóak be” – írta a lengyel kormányfő. „Azt javaslom az elnök úrnak, hogy összpontosítson inkább saját országa ügyeire, akkor talán elérheti ugyanazokat a gazdasági eredményeket és a biztonságnak ugyanazt a szintjét, amelyet Lengyelország garantál állampolgárainak” – fűzte hozzá.

Szydlo aláhúzta: nem Macron fog egy személyben dönteni az Európai Unió jövőjéről, hanem annak összes tagja.


Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »