Tegye fel a kezét, aki már a futás gondolatától is menekül? Hippokratész biztosan feltette volna a kezét, ugyanis szerinte nem a futás, hanem a séta az emberiség legjobb orvossága. Őt tartják az orvostudomány megalapítójának, tehát biztosan nem beszélt mellé.
Naponta legalább 15-30 perc séta és, mintha kicseréltek volna. Legalábbis az agyad biztosan így érzi majd, ha megmozgatod a testedet. Minden mozgásforma pozitív hatással lesz az agyi működésedre, de a séta különösképpen. Serkenti a vérkeringést, ráadásul kutatások igazolják, hogy a demencia és Alzheimer-kór kialakulásának esélyét is csökkenti. Stresszoldó hatása sem elhanyagolható, ezért egy családi vita után ne a szobában duzzogj, hanem menj el egy nagy sétára. Nem csak testileg, de szellemileg is egy teljesen más embert kap vissza a családod, mindössze fél óra után – írja a bien.hu.
Képzeld, a séta csökkenti a zöldhályog (glaukóma) kialakulásának esélyét. Akik hosszantartó ülőmunkát végeznek, számukra kötelező jelleggel ajánlott napi 15-30 perc séta. A monitor hosszas bámulása folyamatosan rontja a látást, séta közben viszont messzebbre kell fókuszálni, így a szemizmok is dolgoznak egy kicsit.
A szív-és érrendszeri betegségek megelőzésében hatalmas szerepe van a rendszeres sétának. Már egy kisebb intenzitású kör is segít ideális szintre hozni a vérnyomást, csökkenti a koleszterinszintet, ezzel hozzájárulva a szív egészségének megőrzéséhez. Akinek magasabb a vérnyomása, nyilván kímélő sétát válasszon, akinek viszont épphogy alacsonyabb, ő akár magasabb intenzitással is próbálkozhat. Sétával növelhetjük a véráramban lévő oxigén szintjét, illetve a tüdőkapacitást. Covid fertőzés után például ajánlott sétával megkezdeni a sportba való visszatérést, különösen odafigyelve a fokozatosságra.
A sétának még a futásnál is komolyabb szerepe van a cukorbetegség megelőzésében. Növeli a szervezetben a glükóztoleranciát, vagyis hogy milyen arányban képesek a sejtek felhasználni a vércukrot. Inzulinrezisztencia esetén is áldásos hatása lehet napi fél óra sétának.
Egy megterhelő ebéd, vagy vacsora után vedd fel a legkényelmesebb sportcipődet és irány a természet. Persze teli hassal nem a legkényelmesebb mozogni, de mégis ez fogja csökkenteni a kellemetlen panaszokat. Serkenti a bélmozgást, vagyis sokkal kevesebb esélye lesz a puffadás kialakulásának. A kajakóma után leginkább a kanapéra kívánkozunk, ám pont ezzel teszünk magunknak rosszat. Ha nem akarsz éjjel hasfájásra ébredni, akkor tegyél pár lépést az egészséged érdekében.
Csodálkozva nézem azokat az idősebb hölgyeket, akik 70 felett is fiatalokat megszégyenítő módon sétálnak, méghozzá meglehetősen intenzíven. Látszik rajtuk az életerő, no meg a sok séta hatása. A testsúlycsökkentés mellett az izomzatot is fejleszti, a rendszeres séta szép, tónusos lábakat varázsolhat neked és még az ízületeidben sem tesz kárt. Magasabb lesz a csontsűrűséged, ami roppant fontos lesz majd idősebb korban. Kezdd el ma és háláld meg magadnak később!
Amikor nyűgösek, szomorúak és levertek vagyunk, legjobban egy doboz fagyira, egy csöpögős filmre és az ágyunkra vágyunk. Ám, aki már tapasztalta az tudja, hogy a sport közben felszabaduló endorfin semmihez sem fogható. Képes akár fél óra alatt is egy teljesen más lelkiállapotba repíteni. Sportolók szerint ez hatásosabb, mint egy pszichológus. A séta nem megerőltető, de akár izzasztóvá is teheted, ráadásul a kedved is sokkal jobb lesz, miután megtettél jó pár lépést magad miatt.
Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »