3,6 millió éves lelet került elő az ajnácskői Csontos- árokból

3,6 millió éves lelet került elő az ajnácskői Csontos- árokból

A füleki Oravec László neve az ásványkedvelők körében ismerősen csenghet. A fiatalember 2015 végén, több éves keresés után talált rá a bazaltban megbúvó zafír kövekre. Kitartásának köszönhetően a szlovák zafírok mára számos állami intézmény és magánmúzeum gyűjteményét gazdagítják. Idén pedig egy újabb ritkaságszámba menő leletre bukkant. Egy 3,6 millió éves tapír lábujj csont akadt a kezébe, amit szintén a Csontos-árokban talált.

Oravec László tíz évvel ezelőtt kezdett el kutatni az ajnácskői vár környékén. Először 2016-ban talált egy nagyobb méretű zafírt, ami azért érdekes, mert Szlovákiában egyébként alig találni drágakövet. Az 1,4 centiméter hosszúságú kőnek a Király nevet adta. Majd 2020-ban megdöntötte saját rekordját, amikor rátalált a 1,8 cm x 0,7 cm-es zafírra, amit Császárnak nevezett el. A különleges leletek a Füleki Vármúzeum állandó tárlatát gazdagítják. László a zafír lelet után is folytatta a kutatást, hiszen szeretne egy újabb rekordméretű zafírt találni, aminek a Szultán nevet adná. Ezért ment nemrég a kőfejtőbe. Azonban nem drágakővel tért haza, hanem egy újabb egyedi lelettel.

Ahogy jöttem fel a kőfejtőbe, az úton észrevettem egy fura tárgyat, lehajoltam érte, és érdekesnek találtam”

– avat be László, aki a mintát elküldte a Comenius Egyetem Ásvány- és Kőzettani Tanszék professzorának, Daniel Ozdínnak, hogy segítsen neki beazonosítani a leletet. Kiderült, hogy egy több mint 3,5 millió éves tapír lábujj csontról van szó. A tapírok a környéken a kései pliocén végén éltek.

Hírdetés

„A pliocén végén krátertavak alakultak ki, amelyeket nagyon intenzíven működő vulkánok vettek körül, és rengeteg ősállat maradványt találtak itt a környéken, illetve ezen a lelőhelyen.

Ezt az magyarázza, hogy a vulkánok mielőtt kitörni készültek, mérges gázok szivároghattak fel ezekből a tavacskákból, amelyek az ide inni járó állatok tömeges pusztulását okozták, illetve elpusztíthatta őket a tűzhányók kitörése is. A tetemeket pedig vulkáni hamu takarta be, amely konzerválta őket”

– magyarázta Vozár Bianka, a Füleki Vármúzeum régésze.

László bízik benne, hogy hamarosan saját kis kiállítása lesz az ajnácskői Ebeczky kúriában, hiszen a Kárpátok teljes területén a Novohrad-Nógrád Geopark részét képező Ajnácskő környéke a zafír legjelentősebb lelőhelye.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »