100 százalékban zöld energiára állna át Kenya 2020-ra

100 százalékban zöld energiára állna át Kenya 2020-ra

100 százalékban zöld energiára állítaná át az ország fogyasztását 2020-ra Afrika egyik legismertebb országa, Kenya – írja a World Economic Forum.

Az ország elnöke, Uhuru Kenyatta decemberi bejelentésekor hangsúlyozta: a változtatás célja, hogy tovább csökkentsék Kenya szén-dioxid kibocsátását, így járulva hozzá a klímaváltozás elleni küzdelemhez és teremtve új, a munkaerő-piaci felesleget is felszívni képes állásokat.

A lépésre azután szánták el magukat, hogy az ország megtriplázta az országos elektromos rendszerhez hozzáférők arányát: jelenleg a lakosság hatvan százaléka fogyaszt az állami rendszerből.

Kenya a zöldebb jövő egyik élharcosává növi ki magát Az ország áramellátottságának jelenleg hetven százaléka származik megújuló energiából, ami a globális átlag háromszorosa. Ha a most ígért áttérés megvalósul, az nemcsak a lakossági hozzáférést fogja jelentősen megnövelni, hanem az előállítási költségeket is jócskán csökkenti majd.

Kenya eddig is nagy összegeket fektetett be például a geotermikus áramellátás fejlesztésébe, ami elősegíti az olcsó és alacsony szén-dioxid kibocsátású energiaellátást. A Megújuló Energiaforrások 2018-ban készített globális jelentése alapján az ország a világon a 9. legnagyobb geotermikus energia előállító és felhasználó a maga 700 megawatt-jával.

Afrika legnagyobb szélerőmű-parkját szintén az országban fejlesztik, a kenyai Turkana-tó melletti területen, de ezen kívül is építenek további szélerőműveket. Becslések szerint 9 millió kenyainak van hozzáférése az országos hálózattól független, ámde megújuló energiaforráshoz – és ez a szám folyamatosan nő. A párizsi békecsúcson az ország elnöke arra kérte az európai országokat, hogy fektessenek be Kenyában, elismerve és támogatva is ezzel a zöld energia eléréséért tett erőfeszítéseiket.

Az ország egyébként is nagy hangsúlyt fektet a környezetvédelemre: az elsők között tiltották be a műanyag nejlonzacskók forgalmazását és eladását.

Hírdetés

Az idők szele az európai országokat is utolérte

Ahogy a megújuló energia előállítási költsége egyre csökken, egyre több ország kötelezi el magát a nem szénalapú energiaellátás mellett. A zöld energiára való áttérést sok országban törvényekkel is szabályozzák, így egyengetve az utat a környezetkímélőbb megoldások előtt. A Nemzetközi Energiaügynökség, az IEA adatai szerint a két legnagyobb, és globálisan leginkább növekvő megújuló energiaforrás a napenergia – mely a “tiszta” energiaforrások közül a leggyorsabb mértékben nő – és a szélenergia.

A napenergia terén azonban Kína az abszolút vezető: 2023-ra várhatóan a világ napenergiájának 40 százalékát Kínában “állítják elő” – őket pedig az Egyesült Államok és India követi.

A szélenergiába történő befektetések üteme is folyamatosan nő: globális szinten már 2017-ben elérte a 160 milliárd dollárt. Az európai országok közül is egyre több kezdi kiváltani áramellátását a szél-és naperőművekkel – Spanyolország például 2050-re teljes mértékben megújuló energiára állítaná át az áramellátásért felelős szektorát, hogy nem sokkal ezután gazdasága is teljesen szén-dioxid mentes legyen. Ennek érdekében a következő évtizedekben a spanyolok éves szinten 3000 megawattal akarják növelni nap- és szélenergia ellátottságukat.

Az ambiciózus terv magában foglalja a spanyol szénbányák bezárását, az ott dolgozó bányászok átképzését a tiszta energia szektorra, és a környezet helyreállítását-védelmét célzó programok bevezetésével járó költségeket is.

Az Egyesült Királyság eközben, bár tengeri szélerőműveibe való befektetésének megduplázását tervezi, mégis, a tiszta energiára való átállása 2015 óta ötven százalékkal esett vissza.

Az ENSZ fenntartható fejlődési céljai között szerepel a “sürgős cselekvés a klímaváltozás elleni harcban” is, a tiszta energia egyre nagyobb térhódításával együtt járó gazdasági és környezetvédelmi előnyök pedig egyre több politikust is arra ösztönöznek, hogy csatlakozzanak a klímavédelem ügyéhez. A világszervezet szerint azonban ez még nem elég: közösen kidolgozott, globális keretek és gondosan megtervezett lépések sorozata szükséges ahhoz, hogy stabil fejlődést érjünk el.

Euronews


Forrás:orientalista.hu
Tovább a cikkre »