A kultúra párbeszéd, ám a hazugság megöli a párbeszédet – fogalmazott Latorcai Csaba a Zsidó Kulturális Fesztivál megnyitóján. A Miniszterelnökség helyettes államtitkára beszédében kitért Petrás Mária népdalénekes meghurcolására, akinek a fesztiválon való szereplését méltatlan támadások után visszamondták.
„Évről-évre hazai és nemzetközi hírességek kapnak meghívást a magyarországi zsidóság kultúráját, történelmét, történetét bemutató seregszemlére. Az előadások, koncertek, valamint a kísérő rendezvények széles skáláját mutatják annak a több ezer éves kultúrának, amely a történelem évszázadai alatt, a megmaradásért vívott küzdelem által követelt véráldozatok során is hirdeti az örök újjászületést és a reményt” – mondta Latorcai Csaba.
A helyettes államtitkár hangsúlyozta, páratlan zenei, költészeti és előadóművészi csemegének lehetnek tanúi azok, akik ez alatt a nyolc nap alatt ellátogatnak valamelyik budapesti, vagy vidéki helyszín rendezvényére.
A rendezvény mottója, «A mi fesztiválunk az öné is«, ez a lehető legszélesebb értelmet nyer, földrajzi, kulturális értelemben egyaránt. Az esemény behálózza az országot. Párbeszéd alakul ki, emberek, közösségek, nézők és művészek között. Kultúrák találnak egymásra és folytatnak ezernyi színben pompázó mezei csokrot mintázó párbeszédet – fogalmazott az államtitkár.
„Mert a kultúra párbeszéd. A párbeszéd őszinteséget feltételez. Egymás felé fordulást, minden hátsó szándékot nélkülöző nyitottságot. A hamisság, sőt a hazugság ugyanis megöli a párbeszédet. Sajnálatos lenne, ha ezt a nagyszabású kulturális párbeszédet az ellenőrizetlen, rosszindulatú besározáson alapuló bizalmatlanság lengené körül.
Bezárkózást szülne ugyan is, amely pontosan ellenkezőjét éri el annak, amit a fesztivál mottója is kínál: egymás megismerését, elfogadását, a megnyílást és a szolidaritás erősítését” – fogalmazott Latorcai Csaba.
„Amikor Magyarország Kormánya határozott és egyértelmű állásfoglalásaiban zéró toleranciát hirdet az antiszemitizmus, a rasszizmus és a kirekesztés ellen, akkor nagyon határozottan hitet tesz egymás elfogadása és elismerése, értékelése mellett.
Ugyanilyen határozottsággal áll ki mindazok mellett, akiket úgy vádolnak meg antiszemitizmussal, hogy a vád hazugságra alapozott, ellenőrizetlen dokumentumon – például olvasói levélen – alapszik” – utalt a helyettes államtitkár arra, hogy a Népszava olvasói levele nyomán a fesztivál szervezői visszamondták Petrás Mária fellépését.
„Az antiszemitizmus vádja büntetőjogi kategória”
„Azért valamit ne felejtsünk el és ezt jobb, ha mindenki megjegyezi. Nem az olvasói levéllel van baj. Az is a párbeszéd egyik formája. Azonban ha a közbeszédben megalapozatlan vádak, nyilvánvaló hazugságok terjednek és sároznak be ártatlan embereket, ott a leghatározottabb fellépésre van szükség.
A Fesztivál egyik csúcspontjaként, a magyar és a zsidó kultúra egymás mellett élését szépen szimbolizáló programja azért marad el, mert egy ellenőrizetlen dokumentum – olvasói levél – alapján, olyan bélyeget akartak ráragasztani egy köztiszteletnek örvendő művészre, Petrás Máriára, ami emberileg, erkölcsileg messze áll tőle, ugyanakkor alkalmas volt arra, hogy nevét besározzák és kárt tegyenek ennek a fesztiválnak is. A párbeszéd ezernyi színben pompázó mezei csokrába tüskés tövis került.
A fesztivál szervezőinek céljától eltérően, tizenhét év után sajnos, most nem érezheti mindenki a sajátjának ezt a fesztivált. Nem elég tehát a kellő körültekintéssel megfogalmazott nyilatkozat, vagy sajnálkozás.
Az antiszemitizmus bélyege súlyos vád. Büntetőjogi kategória. Nyíltan, vagy burkoltan valakit ezzel vádolni csak abban az esetben szabad, ha az minden kétséget kizáróan bizonyított. Ha ez nem áll meg, úgy a már említett párbeszéd lehetősége kap egy újabb nehezen gyógyítható sebet.
A nyílt és őszinte párbeszéd fontos része az is, ha valaki hibázik, annak tényét elismerje. Ugyanakkor bátor és elismerésre méltó gesztusértékű tett az, hogy aki a hibát elköveti, beismeri és azért bocsánatot is tud kérni.
Engedjék meg, hogy itt és most Brunszvik Teréztől hívjak segítségül egy idézetet:«Az ember sohasem olyan szép, mint amikor bocsánatot kér és amikor megbocsát; ezek az élet legszebb pillanatai«” – mondta. Miniszterelnökség helyettes államtitkára
Latorcai Csaba beszédének utolsó mondatát Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnökének, Heisler Andrásnak, a Budapesti Zsidó Hitközség elnökének, Ács Tamásnak, valamint a Mazsihisz ügyvezető igazgatójának, Kunos Péternek címezte:
„A fesztivált szervező Mazsihisz vezetőiként nyissák, nyissuk szélesre a kultúra kapuit, mert az őszinte szembenézés és az arra épülő párbeszéd teheti tényleg mindnyájunkévá a Zsidó Kulturális Fesztivált.”
Tavaly Fischer Ádám nyitotta meg a fesztivált
A Zsidó Kulturális Fesztivál elődjét, a 17. Zsidó Nyári Fesztivált múlt évben Fischer Ádám karmester nyitotta meg. Fischer Ádám akkor arról beszélt, hogy „a zsidó szervezeteknek és minden jóérzésű embernek fel kell vennie a kesztyűt az összekacsintó, kódolt zsidózás ellen, ami nem maradhat bocsánatos bűn, mert tolerálása egyre inkább megmérgezi a társadalmat.”
Fischer Ádám akkor úgy vélte a magyarországi antiszemitizmus a gazdasági bajok fokozódásával várhatóan tovább erősödik majd. Mint mondta, külföldön élve azt tapasztalja, hogy Magyarország egyre inkább elszigetelődik Európán belül.
Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »