Sokatmondó írás jelent meg néhány nappal ezelőtt az amerikai Washington Post-ban.
Az öreg kontinenst sújtó gazdasági problémák Amerikára vonatkozó hatásait vizsgáló cikkben az egyik megkérdezett neves közgazdász kifejtette, ha az USA ügyesen lavíroz a következő hónapokban, „ebben a perverz gazdasági környezetben” akár profitálhat is az európai gazdasági válságból. Dean Baker, egy közgazdasági agytröszt alapítója szerint előállhat az a furcsa helyzet, hogy az Európát sújtó gazdasági problémák és recesszió miatt csökken a globális energiakereslet, ami viszont az Egyesült Államok számára előnyös lehet, hiszen csökken az árnyomás.
Ha Európa recesszióba lép, termékek széles skálája iránt nyilván kisebb lesz a kereslet. Olyan perverz szituációban vagyunk, amikor ez tulajdonképpen pozitív lehet.
– így Baker.
A WP vasárnap megjelent cikkében azt írja, „egyre nagyobb valószínűséggel” várható az európai gazdasági recesszió, a dolgok jelen állása szerint egyre valószínűtlenebb, hogy az európai gazdaságok letérjenek erről az útról. A lap által megkérdezett washingtoni források jóval finomabban fogalmaztak, mint Baker. Egy kormányzati tisztviselő a lapnak arról beszélt, szinte mindegyik modelljük szerint „szerény hatással” lesz az európai gazdasági válság Amerikára. Jellemző, hogy neve elhallgatását kérte az a washingtoni technokrata, aki a WP-t arról tájékoztatta, a kormány nem számít arra, hogy az európai recesszió Amerikába is átgyűrűzne.
Szerény és kezelhető
hatása lehet az Egyesült Államokra egy Európát sújtó komoly gazdasági válságnak – nyilatkozta a lapnak.
Az USA-nak csak egy dologtól van félnivalója a WP által megkérdezett szakemberek szerint. Ha Oroszország valamiért úgy döntene, nem csak az európai piacokon fogja vissza földgáz- és kőolajeladásait, az tovább emelné az üzemanyagárakat, ami amerikai gazdaságot is igen érzékenyen érintheti. Elemzők szerint nagyjából a hordónkénti 150 és a gallononkénti öt dollár lehet a lélektani határ, ha a benzin ára efölé emelkedik, az Amerikát is súlyos válságba döntheti.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »