Balassi korában a versek előadása, szavalása-éneklése még nem vált külön egymástól. Az általa megadott „nótajegyzék” jó támpont a dallammal való társításra és bizonyos előadói szabadságot is lehetővé tesz. Az adott irodalmi mű karakteréhez, mondanivalójához illő hangszeres zene nagyban hozzájárul egy est ünnepélyességéhez – fogalmaz Kakuk Balázs.
Sándor József, mélyhegedű, Kakuk Balázs, barytongamba, Kaszanyitzky András, gordonka – archív
A Haydn Barytontrió Budapest adja a zenei szolgálatot a magyar alapítású nemzetközi irodalmi díj, a Balassi Bálint-emlékkard XXVIII. átadási ünnepségén Budapesten. Egyiptomi művész is átveszi a szablyát: most először fordítottak Balassi-költeményeket arabra. Kakuk Balázst, a Barytontrió művészeti vezetőjét, gordonkaművészt, zeneakadémiai tanártkérdezte a Gondola.
– Művész úr, miért fontos, hogy irodalmi ünneplést zene díszítsen?
– Balassi korában a versek előadása, szavalása-éneklése még nem vált külön egymástól. Az általa megadott „nótajegyzék” jó támpont a dallammal való társításra és bizonyos előadói szabadságot is lehetővé tesz. Az adott irodalmi mű karakteréhez, mondanivalójához illő hangszeres zene nagyban hozzájárul egy est ünnepélyességéhez.
– Az Esterházy zenei kincset miképpen lehet a ma embereinek fölemelő élményévé tenni?
– „Pompakedvezlő” Esterházy Miklós herceg a legnagyobb magyar mecénás-műpártoló, a „MAGYAR VERSZÁLIA”, a fertődi Esterházy Kastély építtetője. J. Haydn, a Bécsi Klasszika atyja 30 évig állt szolgálatában. Rendkívül termékeny zeneszerzőként száznál több operát, szimfóniát, vonósnégyest, csembaló szonátát, oratóriumot, misét, versenyművet és dalt komponált.
Szenvedélyes viola da gamba játékos „hercegi kenyéradó gazdája” számára közel 200 különleges hangszerösszeállítású és hangzású művet írt, melyekben a 17 húrú barytongambáé a főszerep. Ezen műveket korabeli menzúrában és hangszereken előadni, meghallhatni egyedi élmény.
– A Haydn Barytontrió történetét hogyan színezi az európai Balassi-folyamatba való bebocsátkozás?
– Fellépünk a világ számos nagy koncerttermében, kastélyokban, templomokban, múzeumokban, fesztiválokon, külképviseleteken. Szívesen házimuzsikálunk, kiállítások, konferenciák gyakori vendégei vagyunk. Balassi művészete különösen közel áll hozzánk, nagy örömmel emeljük korhű klasszikus zenénkkel a Balassi Bálint-emlékkard ceremóniájának fényét.
Molnár Pál
Archív
Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »