Von der Leyen csúcsjelölt, de nem a magyar voksokkal Tokár Géza2024. 03. 07., cs – 15:45
Az Európai Bizottság vezetőjelöltjének személyéről is döntött az Európai Néppárt (EPP) kongresszusa. Ursula von der Leyen munkájával kapcsolatban több kifogás is felmerült, a Magyar Szövetség valószínűleg nem szavazott mellette.
Az EPP a romániai fővárosban tartott kongresszusán tárgyalt a júniusban esedékes EP-választások fontos kérdéseiről. Amennyiben a választások után az EPP delegálhatja az Európai Bizottság vezetőjét, akkor az első körben a testületet jelenleg is irányító német Ursula von der Leyent javasolják.
A határozat nem egyhangúlag született meg, csaknem 800 résztvevőből négyszázan támogatták a jelenlegi EB-vezető jelölését 89 ellenszavazat mellett – többen azért nem szavaztak, mert lefutottnak vélték a végeredményt. Von der Leyen személyét illetően előzetesen sem volt teljes az egyetértés, a francia Republikánus Párt és a szlovén tagpártok sem támogatták a jelölést. Valószínűleg az EPP magyar tagpártjai is von der Leyen ellen voksoltak, beleértve a Magyar Szövetség jelöltjeit. A magyar tagpártok rövid távon biztosan nem foglalkoznak a kilépés gondolatával és egymással egyeztetve hoznak meg bármilyen lépést egy esetleges frakcióváltás kapcsán.
A konferencián részt vevő Berényi József, a Magyar Szövetség európai parlamenti választási listavezetője lapunknak elmondta, hogy von der Leyen ténykedésével kapcsolatban több kifogás is felmerült és bár az EPP migrációs politikája az elmúlt években javult, más kérdésekben fennmaradtak a nézetkülönbségek. A német biztos a kritikusai szerint a múltban a koronavírus-járvány kapcsán keletkező válságot és a környezetvédelmi és gazdasági kérdésekkel foglalkozó úgynevezett zöld témákat is rosszul kezelte.
A program előkészítésének fázisában a Magyar Szövetség és a szintén EPP-tagpártnak számító RMDSZ közösen tettek javaslatot a jobboldali párt kisebbségpolitikájára. Az EPP végeredményben tömören, három mondatban szögezi le, hogy a nemzeti kisebbségek védelmét fontosnak tartja – Berényi a témával kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, hogy a legtöbb európai párt egyáltalán nem is foglalkozik kisebbségvédelmi kérdésekkel.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »