Visszaszerzi a kormány az elherdált állami vagyont

Visszaszerzi a kormány az elherdált állami vagyont

Megközelíti a 18 ezer milliárdot a magyar állam vagyona, ami azt jelenti, hogy 2010-hez képest 52 százalékkal, azaz mintegy hatezer milliárd forinttal nőtt a nyilvántartási érték.

Az állami vagyonkörbe olyan elemeknek kell tartozniuk, amelyek stratégiailag kiemeltek, működésük gazdaságos és hasznot hoz, ésfeltétlenül szükségesek az állami feladatok ellátásához – jelentette ki Bártfai-Mager Andrea annak kapcsán, hogy a legfrissebb összesítés szerint megközelíti a 18 ezer milliárd forintot az állam vagyonának értéke. A nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter hangsúlyozta, hogy a gyarapodás a 2010 óta gyakorolt kormánypolitika eredménye.

Megközelíti a 18 ezer milliárdot a magyar állam vagyona, ami azt jelenti, hogy 2010-hez képest 52 százalékkal, azaz mintegy hatezer milliárd forinttal nőtt a nyilvántartási érték – közölte a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter. Bártfai-Mager Andrea elmondta: a magyar állam jó gazda módjára kezeli a közvagyont, amely az elmúlt évek során folyamatosan gyarapodott.

Míg 2010-ben 11 650 milliárd forint volt az állami vagyon értéke, ez 2020-ra elérte a 17 743 milliárd forintot.

A miniszter felidézte, mindez annak az eredménye, hogy a kormány 2010 óta gyakorolt vagyonpolitikájának elsődleges célja az állami vagyon gyarapítása, észszerű és gazdaságos hasznosítása.

– A dinamikusan gyarapodó állami vagyon összetétele 62 százalékban ingatlan, 21 százalékban társasági részesedés. A fennmaradó részt egyéb vagyonelemek, például ingóságok egészítik ki. A hatezer milliárdot kitevő vagyongyarapodás egyrészt ingatlanvásárlásokból, másrészt a társaságok valós gazdasági növekedéséből ered, ami a válság utáni megerősödés következménye – tette hozzá.

Munkácsy Mihály Golgotája. Az állam stratégiai cégek mellett műkincseket is vásárolt Fotó: MTI/Oláh Tibor

Hírdetés

Az elmúlt évtized tranzakciói közül a miniszter az energiaszektorban végrehajtott akvizíciókat emelte ki.

– A rezsicsökkentés eredményeinek megőrzése érdekében célzott vállalatfelvásárlásokkal létrehoztuk a nemzeti közmű-szolgáltatás villamos energia, földgáz és távhő üzletágait működtető Nemzeti Közműveket (NKM).

Az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. stratégiai és irányító szerepének újragondolásával és a támogató tevékenységek NKM-ben való újraszervezésével pedig megvalósult az MVM-csoport és az NKM integráció­ja. Az így létrejött nemzeti szolgáltató képes egy sikeres regionális stratégia megvalósítására, és nagymértékben hozzájárul Magyarország ellátásbiztonságához és a megújuló energiaforrások hasznosításához – indokolt Bártfai-Mager Andrea.

A miniszter jelentős előrelépésnek nevezte, hogy az MFB-csoport tagvállalatai azon dolgoznak, hogy a magyar vállalkozások bővebb finanszírozási megoldásokat érhessenek el. A hitelezés terén a saját forrású termékkínálat bővítésével, fokozott kockázatvállalási hajlandósággal, az európai uniós források dinamikus piacra juttatásával látják el a fejlesztési intézményi feladatokat.

A szövetkezeti hitelintézeti szektorban 2019-ben fejeződött be az a fúziós folyamat, amelynek eredményeként az összes takarékszövetkezet beolvadt a Takarékbank Zrt.-be, ezzel létrejött Magyarország ötödik legnagyobb bankcsoportja. Az egyesülésnek köszönhetően az üzleti és informatikai szempontból egyaránt egységes Takarékbank jobb, korszerűbb termékeket és szolgáltatásokat nyújt ügyfeleinek az egész ország területén.

– A 2010 óta megnövekedett állami szerepvállalásnak a stratégiai ágazatokban az az eredménye, hogy az állami tulajdonban lévő társaságok száma mára megközelíti a hatszázat – jelentette ki Bártfai-Mager Andrea. Hangsúlyozta: a társaságokkal szemben alapvető elvárás, hogy eredményesen gazdálkodjanak.

A közszolgáltatókra kitérve a miniszter elmondta, hogy elsődleges feladatuk az ellátásbiztonság megteremtése, végső soron a magyar családok érdekeinek, jólétének szolgálata. Hozzá kell járul­niuk a nemzetgazdasági és kormányzati célok hatékony megvalósításához is.

– Szükséges megválni azon vagyonelemektől, amelyek társadalmi célokat nem szolgálnak. A portfóliótisztítás céljából 2015-ben létrehozott nyilvános és átlátható online aukciós felületnek köszönhetően az államnak eddig közel hatvanmilliárd forint bevétele származott – közölte a miniszter. – Közelebb kerültünk ahhoz a célhoz, hogy az állami vagyon köre ténylegesen olyan vagyonelemeket tartalmazzon, amelyek stratégiailag kiemeltek, működésük hasznot hoz, tulajdonban tartásuk feltétlenül szükséges az állami feladatok ellátásához. Munkánk során arra törekszünk, hogy az állam olyan letisztult, értékteremtő vagyonportfólióval rendelkezzen, amely nagymértékben hozzájárulhat az ország versenyképességének növeléséhez – jelentette ki Bártfai-Mager Andrea.


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »