Visolajský szerint már több mint 3000 orvos nyújtotta be a lemondását

Visolajský szerint már több mint 3000 orvos nyújtotta be a lemondását

Az Orvosok Szakszervezeti Egyesületének (LOZ) elnöke, Peter Visolajský szerint már több mint 3000 orvos csatlakozott a szakszervezet által kezdeményezett tömeges felmondáshoz. A LOZ azt követeli a kormánytól, hogy ne vágja vissza a konszolidációs intézkedések keretében a 2022-ben – ugyancsak tömeges felmondásokkal – kiharcolt 9 százalékos béremelést. A LOZ azt állítja, hogy ők a tárgyalóasztalnál akarják megoldani a helyzetet, a kormány 6 százalékos béremelési javaslatát viszont nem fogadták el.

mondta Visolajský, hozzátéve, hogy már 3200 orvos nyújtotta be felmondását. 

Visolajský arról beszélt, hogy az orvosok csak azt szeretnék, ha a kormány végre megoldaná az egészségügy problémáit, mert az szerinte „nem a betegeket, hanem a pénzügyi csoportokat szolgálja”. 

Hozzátesszük, hogy hasonló retorikát folytatott a LOZ  2022-ben is, amikor a Heger-kormánnyal egyezkedett. Mégsem az egészségügy átfogó reformjának reményében egyeztek ki a kormánnyal, hanem megelégedtek egy jelentős béremeléssel, ami 4500 euróra növelte havi bevételüket. A megállapodás 2025-ben újabb 9,66 százalékos béremelést biztosított volna számukra.

Csakhogy a Fico-kormány konszolidációs csomagja a Heger-kabinet által ígért 9,66 százalékos emelést 3 százalékra vágta vissza. Elindult a LOZ fenyegetőzése a tömeges felmondások kapcsán. Mikor már 2700 orvos mondott fel, Kamil Šaško (HLAS) egészségügyi miniszter tárgyalóasztalhoz ült az orvosszakszervezettel, és kompromisszumos ajánlatként 6,3 százalékot kínált fel.

Ha abszolút számokban nézzük, az orvosok a Heger-kormánnyal kötött megállapodás értelmében jövőre havonta 252 euróval kapnának többet, mint idén. A kormány legutóbbi javaslata 163 euróval növelné a havi bevételüket, ami 89 eurós különbséget jelent – ezért mondanak fel Szlovákia 34 kórházában orvosok ezrei.

Hírdetés

A helyzet rendkívül bonyolult. A LOZ többször hivatkozott már a pénzügyi csoportok üzletpolitikája miatti problémákra, ám a mindenkori kormányokkal kötött megállapodások sosem ezek megszüntetéséről szóltak.

Tény azonban, hogy Szlovákia súlyos orvoshiánnyal küzd, miközben a szlovákiai adófizetők pénzén kitanult orvosok egyre nagyobb hányada vállal munkát Nyugaton, mert jobbak a karrierlehetőségek és a munkakörülmények.

Az is érdekes adat, hogy Csehországban 2400 szlovákiai orvostanhallgató tanul. Mindez azt jelzi, hogy egy rendszerszintű problémával állunk szemben, amit ráadásul az aktuálpolitikai kötélhúzások tovább árnyalnak.

Jelenleg az ellenzék azt próbálja elérni, hogy Robert Fico kormányfő vállalja magára az egészségügy helyzetének megoldását. Nyilvánvaló, hogy senki sem tudja megoldani, főleg nem egy választási cikluson belül, így valójában az ellenzék azt szeretné, ha Fico a nyakába venne egy olyan problémát, amivel még keményebben lehet támadni őt.

Az egészségügy helyzete ettől persze nem lesz jobb, sőt – de a jelenlegi viszonyokon pártállástól függetlenül egyetlen kormány sem próbált érdemben változtatni, volt aki azért, mert „a nyugati partnereket” nem szabad megfosztani a jó szlovákiai munkaerőtől, mások pedig azért, mert nem tudott, vagy nem is akart volna szembeszállni Szlovákia legerősebb pénzügyi csoportjaival.

Körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »