Virtuális Mozaik Múzeumtúra határon túl és innen

Virtuális Mozaik Múzeumtúra határon túl és innen

Újra itt a népszerű DEMÓ – Digitális Edukációs Múzeumi Órák – 4. ingyenes napja
általános és középiskolások számára. A múzeumi napra 2021. május 6-án kerül sor általános- és középiskolások számára.

A tavalyi nagy siker után idén is megtartják a DEMÓ 4-et, mely fókuszában ezúttal a határon túli magyar kulturális, történelmi és művészeti értékek szerepelnek a helyi múzeumok közreműködésével.

„A Mozaik Múzeumtúránál a kezdetektől nagyon fontos feladatunknak és célunknak tartottuk a határon túli magyar gyűjteményi anyaggal rendelkező múzeumok és kiállítások bemutatását, a velük való együttműködést, valamint a határon túli területeken élő diákok bevonását a programba. Az elmúlt években ez már számos területen megvalósult. A Kárpát-medence magyar múzeumait bemutató kiadványunkban 90 határon túli múzeum is szerepel, a különböző múzeumi rendezvényeinken rendszeres bemutatkozási lehetőséget adtunk felvidéki, erdélyi, vajdasági múzeumoknak és egy felvidéki magyar általános iskolában is jártunk, ahol a magyar múzeumokat mutattuk be az ottani diákoknak.

A Mozaik Múzeumtúra 2020-21-es évadában úgy gondoltuk, hogy eljött az idő, hogy szintet lépjünk és kapcsolódva a Nemzeti Összetartozás Emlékévéhez még szorosabbra fűzzük velük a kapcsolatot, még több együttműködést, közös programot valósítsunk meg. Eddig 32 határon túli múzeum csatlakozott a Mozaik Múzeumtúrához, akiknek a bemutatkozó anyaga megtalálható a weboldalunkon. Számos közös rendezvényt is tervezünk a jövőben, ezeknek az első állomása a DEMÓ 4. nap, amelyet az újonnan csatlakozó határon túli múzeumok köré szervezünk, az ő virtuális tartalmaikat mutatjuk be” – fogalmazott Makranczi Zsolt, az Örökség Kultúrpolitikai Intézet igazgatója, a Mozaik Múzeumtúra vezetője.

A programon tavaly közel 20 ezer diák vett részt. A nagyszabású iskolai programot megvalósító Felelős Szülők Iskolája bízik abban, hogy bár a pandémiás helyzet szülte online oktatás vége felé tartunk, ezzel az élményprogrammal ismét sok iskola, tanár és rajtuk keresztül a diákok is egy vidám, életszerű és élménydús tudásanyagot sajátítanak el. A digitális tudásmegosztás mellett nem titkolt cél, hogy a szokásos napirendtől, órarendtől ezen a dedikált, május 6-i napon eltérjenek a diákok és így egy virtuális osztálykirándulás élményében is részesüljenek.

A feladatok irodalom, történelem és művészet témakörben kerülnek összeállításra,
korosztályos bontásban, általános iskola 5-8. évfolyam és a középiskolások számára.
A határon túli múzeumok saját gyűjtőkörükből osztanak meg feladatot a gyerekekkel, míg az anyaországi múzeumok az elcsatolt területek kultúráját, hagyományápolását, közös
történelmünket dolgozzák fel.

A május 6-i Virtuális Mozaik Múzeumtúra határon túl és innen program szakmai
házigazdája Balatoni József, alias Jocó bácsi, aki egy rendhagyó történelem órával és Redmenta kvízzel készül a gyerekek számára, mely fókuszában az elmúlt 100 év áll.

„Egy-egy maréknyi magyar nyelven beszélő, gondolkodó közösség is tudja ápolni a kultúránkat határon túl is. Nagyon izgalmas és érdekes Szlovéniában Muravidéken, Lendván élő és dolgozó művészettörténészekkel beszélgetni és az Ő szemszögükből megismerni a Hősök terén álló Millenniumi Emlékművet, melyet városuk szülöttje Zala György alkotott javarészt. De legalább annyira elgondolkodtató a Kismartonban található Esterházy-kastély hagyatékával, kulturális üzenetével megismerkedni.

Erdélyből is igen sok feladat kínálkozik majd a Virtuális Mozaik Múzeumtúra határon túl és innen című programban a résztvevő diákok számára, Márai Sándor, Ady Endre, Kosztolányi
Dezső, hogy csak néhány nevet említsünk, akik a határon túli területekhez kapcsolódtak. Térbeli, időbeli virtuális utazás lesz ez mindannyiunk számára, ahol egy-egy videóban megszólaló, helyi dialektussal beszélő múzeumpedagógus vagy épp egy-egy kultikus tárgy segít majd a múzeumtúrában.

A hangszerek, a népművészet, a történelem és az irodalom is megjelenik szinte minden feladatban. Itt az életről tanulunk majd, együtt. Bízom benne, hogy a pedagógusok jó lehetőségnek tartják ismét ezt a rendhagyó digitális múzeumpedagógiai napot és akár jelenléti oktatásban, akár online oktatásban felajánlják a lehetőséget a diákjaiknak a csatlakozásra” – fogalmaz Tibenszky Moni Lisa, a Felelős Szülők Iskolája alapító-ügyvezetője, az általuk koordinált iskolai edukációs programról.

Hírdetés

A DEMÓ 4 programban résztvevő múzeumok:
Ady Endre Emlékmúzeum (Nagyvárad), Arany János Emlékmúzeum (Nagyszalonta), Csángó Néprajzi Múzeum (Zabola), Esterházy-kastély (Kismarton), Fraknó vára (Fraknó), Füleki Vármúzeum (Fülek), Haáz Rezső Múzeum (Székelyudvarhely) Haszmann Pál Múzeum (Csernáton), Kallós Zoltán Múzeum és Népművészeti Központ (Válaszút), Lendvai Galéria és Múzeum (Lendva), Liszt-ház (Doborján), Madách-kastély (Alsósztregova), Márai Sándor Emlékkiállítás (Kassa), Márton Áron Múzeum (Csíkszentdomokos), Szatmári Megyei
Múzeum (Szatmárnémeti), Leskowsky Hangszergyűjtemény (Kecskemét), Magyar Nemzeti Múzeum (Budapest), Néprajzi Múzeum (Budapest), Petőfi Irodalmi Múzeum (Budapest).

A DEMÓ 4 facebook eseményét itt érhetik el:
https://www.facebook.com/events/187203133222417/

A DEMÓ 4 beharangozó videója itt tekinthető meg:

 

A Mozaik Múzeumtúra a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, az Örökség Kultúrpolitikai Intézet szervezésében és lebonyolításában, a Néprajzi Múzeum és a Tájak – Korok – Múzeumok Egyesület szakmai támogatásával valósul meg.

A Mozaik Múzeumtúra csapata

Web:               https://www.mozaikmuzeumtura.hu

Web:              http://www.virtualismozaikmuzeumtura.hu/

Facebook:       @mozaikmuzeumtura

Instagram:      @mozaikmuzeumtura

Youtube:         Mozaik Múzeumtúra

(Mozaik Múzeumtúra/Felvidék.ma)


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »