Vesztébe rohan Európa? – Megszavazták a dublini szabályozás reformtervezetét

Vesztébe rohan Európa? – Megszavazták a dublini szabályozás reformtervezetét

Az Európai Parlament (EP) belügyi, állampolgári és igazságügyi szakbizottsága (LIBE) csütörtökön megszavazta a közös uniós menekültügyi rendszert szabályozó dublini szabályozás reformtervezetét.

Az EP szakbizottságának képviselői 43 szavazattal, 14 ellenszavazattal és egy tartózkodás mellett fogadták el az uniós menekültügyi rendszer alapjait jelentő új szabályokat. A tervezet a menekültügyi kérelmek gyorsabb elbírálására, a felelősség tagállamok közötti kiegyensúlyozottabb megosztására irányul szolidaritási alapon. A tervezet a szakbizottság döntését követően az EP plenáris ülése elé kerül, és a miniszterek tanácsának is el kell fogadnia.

Az új migrációs rendelet meghívót jelent a migránsoknak Európába 

Gál Kinga, a Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselője Brüsszelben csütörtökön elmondta: a tervezet az unió külső határain fekvő országokat nem ösztönzi a továbbiakban arra, hogy védjék határaikat. Ezen túlmenően arról rendelkezik, hogy ne a belépés szerinti első ország ellenőrizze a jelentkezők nemzetközi védelemre való jogosultságát, hanem előbb ossza szét őket a tagországok között, ahol a nemzeti hivatalok lesznek felelősek a jogosultság megállapítására.

A szabályozás részleteit ismertetve elmondta, amennyiben a menedékkérő esetében nem állapítanak meg biztonsági kockázatot, a menedékkérőnek négy olyan országot ajánlanak fel, amelyek kevés embert fogadtak be. A menedékkérő pedig preferencia alapján – korábban már legálisan az adott országban tartózkodott, diplomát kapott, vagy beszéli az ország nyelvét – önmaga választhat egy-egy célország között. Az új szabály továbbá a szülő-gyermek viszony helyében kitágította a rokonság fogalmát testvére, nagyszülőre, unokára is. Egy kiskorú további különleges eljárásban részesül – mondta a képviselő.

Gál Kinga beszámolt arról is, hogy jelentése alapján az EP-s szakbizottság csütörtökön elfogadta az unió külső határain történő biztonsági ellenőrzések erősítéséről szóló javaslatot is. Ennek értelmében az illegális migráció, terrorizmus, vagy más biztonsági kockázat veszélyének elkerülése érdekében szigorúbban ellenőriznék az olyan unión kívüli országokból érkezők iratait is, akikkel szemben nincs uniós vízumkényszer.

Hírdetés

Gál Kinga ellentmondásosnak nevezte a két intézkedés egyidejű elfogadását. Véleménye szerint ugyanis az egyik szigorítja a belépést az érvényes iratokkal rendelkező, vízummentességet élvező országokból érkezők esetében. A másik kinyitja a határokat és komoly biztonsági kockázatot jelentve, korlátlanul enged be gyakran okmányok nélküli, ellenőrizetlen belépőket. A dublini szabályozás reformjának ilyen feltételek szerinti elfogadásával vesztébe rohan Európa – húzta alá a néppárti képviselő.

Jó irányba tett lépés a dublini rendszer reformtervezetének elfogadása

Niedermüller Péter, a Demokratikus Koalíció EP-képviselője szerint központi fontosságú a tervezet megszavazása, ugyanis kezelni fogja tudni a migráció okozta megváltozott körülményeket. Az új szabályozás a közös európai teherviselést, a közös európai szolidaritást hangsúlyozza. Nem lezár, hanem szabályozza a lehetséges utakat és az eljárásokat. Arra hívta fel a figyelmet, hogy a rendelet célja nem a meglévő ellenőrzések gyengítése, hogy bárki akadálytalanul beléphessen Európába. Ellenkezőleg, nagyon fontos szempontok szerinti vizsgálatot ír elő a nemzetközi védelemhez való jogosultság ellenőrzésére. A tervezettel Európa veszélyeket hárít el, szabályozza a viszonyokat, hogy ellenőrizni, irányítani tudja a migrációs folyamatot – húzta alá a politikus.

A rendszer támogatások és más intézkedések által megpróbálja otthon tartani az Európába vágyókat. Akiknek azonban a hatóságok engedélyezik a belépést Európába, azokat humánus bánásmódban részesíti – közölte a képviselő. Niedermüller Péter kitért arra, hogy az elfogadott szöveg szerint azok a tagállamok, amelyek nem vesznek át menedékkérőket, vagy nem teljes körűen tartják be a szabályokat, azok csak korlátozottan férhetnének hozzá az uniós forrásokhoz. Véleménye szerint, aki az Európai Unió tagjának tarja magát, annak az unió politikájának minden területéből részt kell vállalnia.

“Nincs olyan, hogy bizonyos dolgokban részt veszünk, bizonyos dolgokban nem” – fogalmazott a képviselő. Hozzátette: hogy milyen formában és milyen mértékben “az egy másik kérdés”, de aki az kategorikusan megtagadja a részvételt, annak számolnia kell azzal, hogy az Európai Unió más területen majd hasonló eljárásban részesíti – húzta alá a politikus. Az Európai Parlament (EP) belügyi, állampolgári és igazságügyi szakbizottsága (LIBE) csütörtökön megszavazta a közös uniós menekültügyi rendszert szabályozó dublini szabályozás reformtervezetét. A tervezet a menekültügyi kérelmek gyorsabb elbírálására, a felelősség tagállamok közötti kiegyensúlyozottabb megosztására irányul szolidaritási alapon.

MTI

The post Vesztébe rohan Európa? – Megszavazták a dublini szabályozás reformtervezetét appeared first on PolgárPortál.


Forrás:polgarportal.hu
Tovább a cikkre »