Veszélyben a pékségek az energiaárak miatt Molnár Iván2023. 02. 13., h – 16:13 Pozsony |
A szlovákiai pékségek jövője továbbra is bizonytalan, az energiaszolgáltatók ugyanis olyan mértékben növelték az árakat, hogy a számlákat sokuk képtelen megtéríteni. A pékek ágazati szakmai szervezete szerint egyelőre az államra sem számíthatnak.
„A szlovákiai pékségek szakmai szervezete már vizsgálja az energiaszolgáltatók számlázási módszereit, az aktuális piaci helyzetet nem tükröző előlegfizetések ugyanis országszerte rengeteg pékséget és cukrászdát tehetnek tönkre” – mondta el lapunknak Milan Lapšanský, a Szlovákiai Pékek, Cukrászok és Tésztagyártók Szövetségének (SZPCC) az igazgatótanácsi elnöke. Szerinte ha bebizonyosodik az energiaszolgáltatók erőfölénnyel való visszaélése, a Szlovák Versenyhivatalhoz és Karel Hirman ügyvezető gazdasági miniszterhez fordulnak jogorvoslatért.
Tízszeres áremelés
„A pékségek, a cukrászdák és tésztagyártók irdatlanul magas energiaszámlákat kapnak, ezzel párhuzamosan pedig olyan előlegszámlákat, amelyek akár tízszer magasabbak az egy évvel korábbiaknál, és amelyeket így egyszerűen nem tudnak finanszírozni. Ha a pékségek csődbe mennek, mert az energiaszolgáltatók a magas előlegek miatt lenullázzák a számláikat, akkor az energiaszolgáltatók kinek fogják visszatéríteni a túlfizetéseket? Ki fogja ellátni az embereket kenyérrel? Nem vagyunk hajlandók pénzügyi fedezetet nyújtani az energiaipari óriásoknak csak azért, mert domináns pozícióban vannak” – figyelmeztet Lapšanský.
Nem segít az állam
A 2023-as előlegfizetések és a tavalyi elmaradások megtérítése a lehető legrosszabbkor sújtotta a pékeket és cukrászokat. A kenyér és a péksütemények előállításához jelentős mennyiségű energiára van szükség, a pékségek azonban nem tartoznak a védett fogyasztók közé, sok vállalkozás ezért kénytelen leállítani a gyártását. Lapšanský szerint az agrárminisztérium a világjárvány és az energiaválság során sem gondolt rájuk. A pékek szakmai szervezete már tárgyalt Karel Hirmannal is, a helyzet kielégítő megoldására egyelőre azonban nem látnak esélyt.
A pékek súlyos mulasztással vádolják Samuel Vlčan földművelésügyi minisztert, aki még nem építette be az Európai Unió „Omnibus” rendeletét a szlovák törvénykezésbe. „Ez az uniós rendelet kiterjeszti a gazdasági szereplők összefogásának a lehetőségeit, hogy jobb alkupozíciót érjenek el az élelmiszerláncban. Sok pék és cukrász ennek az elmaradása miatt került olyan nehéz helyzetbe, hogy a bezárást fontolgatja. Támogatás nélkül egyszerűen képtelenek túlélni” – hangsúlyozta Lapšanský.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »