Vegye fel a világ leggyűlöltebb hangját! – kérik a kutatók

Vegye fel a világ leggyűlöltebb hangját! – kérik a kutatók

„Vigyázz, kész, zümm: Kezdődik a 2026-os MosquiTUNE projekt!” – így harangozza be szúnyoghang-gyűjtési programját az Ökológiai Kutatóközpont.

Idén is beindul a nagyüzemi szúnyoghanggyűjtési program. „Jelentkezz, rakd össze a saját szúnyogketreced és légy része te is az országos zümmögés-térképezésnek” – írja az ökológiai Kutatóközpont Facebook-oldalán. Jelentkezni ezen az oldalon lehet, a szervezet videós kisokost is ad hozzá, hogyan vehetjük fel a szúnyoghangot. Mint írják, „Fogj egy szúnyogot a ketreccel és vedd fel a hangját a telefonodra letöltött MosquiTUNE applikációval!”

Hírdetés

És hogy mire is jó ez az egész? Mint írják, a Szúnyogmonitor mögött álló kutatócsoport a szúnyogok akusztikus kommunikációját, vagyis a zümmögésük jellegét és szerepét is vizsgálja. A cél a világméretű MosquiTUNER adatbázison belül egy hatalmas magyar szúnyoghang-adatbázis felépítése. Ez a jövőben mesterséges intelligencián alapuló automatikus fajfelismerő rendszerek fejlesztését is segítheti – megtudhatjuk így például, mennyire terjedtek el az egzotikus betegségeket behozó ázsiai tigrisszúnyogok hazánkban.


Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »