Aggodalmának adott hangot a lengyel külügyi tárca a dél-oszétiai tartományt Georgiától elválasztó adminisztratív határvonalon épülő kerítésépítés miatt, pénteken kiadott közleményben a térség biztonságát és stabilitását befolyásoló fenyegetésnek nevezi „a dél-oszétiai szeparatista hatóságok” lépéseit.
Térkép: wikipedia.org
Varsó a dokumentumban egyúttal felhívja Moszkvát, hogy „azonnal szüntesse be a Georgia ellen irányuló törvénytelen lépéseit”, vonja vissza katonai erőit a 2008-as orosz-grúz fegyveres konfliktus előtti állásokra, hatálytalanítsa a dél-oszétiai és az abháziai tartomány Georgiától való függetlenségének elismerését, valamint biztosítsa a humanitárius segítségnyújtás lehetőségét mindkét régióban.
A lengyel külügyi tárca arra reagált, hogy a dél-oszétiai tartományt Georgiától elválasztó határzóna közelében fekvő Gugutiantkari faluban folytatódik a „mesterséges akadályok emelése”, vagyis – amint a közleményben fogalmaznak – a határlétesítés.
Felidézik: a folyamat 2011 óta tart, és „komoly hatással van az adminisztratív határvonal (ABL) közelében élő lakosságra”, valamint egyre jobban korlátozza a személyek és áruk szabad áramlását.
A dél-oszétiai hatóságok újabb törvénytelen lépései nemcsak súlyosbítják a lakosság amúgy is drámai humanitárius helyzetét, hanem „komoly veszélyt jelentenek a térség biztonságára és stabilitására nézve” – hangsúlyozza a lengyel külügy.
Az ügyben szerdán a georgiai külügyi tárca is kiadott egy hasonló tartalmú dokumentumot.
Oroszország 2008-ban elismerte a két szakadár grúziai terület, Dél-Oszétia és Abházia függetlenségét, amelyekben most orosz katonák állomásoznak. A két tartományt még Nicaragua, Venezuela, Vanuatu és Nauru ismeri el független államként, a többi ország Georgia részének tekinti.
Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »