Csak a legszerencsésebb hölgyek ússzák meg a kamaszéveket vagy a várandósság időszakát striák nélkül: ezek a csíkok bizony nagyon sokunk életét megkeserítik. Mit lehet tenni ellenük – vagy egyszerűen meg kell barátkozni velük és kész?
A serdülőkorú lányok 70 százalékán, a kamasz fiúk 40 százalékán, a terhesek 90 százalékán jelennek meg striák, azaz növekedési vagy terhességi csíkok. Nincsenek biztonságban a sportolók, testépítők, a hirtelen meghízottak sem, hiszen rajtuk is kialakulhatnak ezek a márványos, kezdeti állapotukban vörös, sötét rózsaszín, barnás vagy lilás csíkok. A kezdetben vöröses (aktív stria) csík később kifehéredik, gyöngyházfényűvé halványodik (inaktív stria) – ez azonban nem jelenti, hogy a csíkok kevésbé feltűnőek – írja a Házipatika.com.
A csíkok a legtöbbször a hason, a combon vagy a felkaron jelennek meg, de időnként a hát alsó részén vagy a mellen is kialakulhatnak. Általában akkor jelennek meg, ha a bőrnek hirtelen kell kitágulnia, például gyors hízás vagy növekedés miatt (ezért fordul elő a stria olyan gyakran kismamákon, különösen azokon, akik a várandósságuk ideje alatt nagyon sokat vagy nagyon hirtelen híznak). A striák kialakulásának mechanizmusa még nem teljesen ismert, a háttérben a szakemberek szerint hormonális okok és a genetikailag meghatározott kötőszöveti gyengeség is lehet.
Annyit azonban biztosan tudhatunk, hogy időnként megváltozik a bőr kötőszövetének anyagcseréje, és emiatt az elasztikus rostok megritkulnak, a bőr szakítószilárdsága és rugalmassága csökken. Ha a bőrt egyúttal hirtelen feszítő hatás is éri, megjelennek a látható striák, amelyek jellemzően a feszülés irányára merőlegesen futó, többszörös, egymással párhuzamos csíkok. A striák területén csíkszerűen sorvad a hám és az irha is, az érintett bőrterület besüpped, de előfordulhat, hogy kitüremkedik. A striákat időnként összekeverik a narancsbőrrel. Annyiban egyeznek, hogy mindkettő kialakulásában szerepet játszik a hajlam, azonban míg a narancsbőrnél a narancs héjára emlékeztető gödröcskék, addig a striánál hosszanti vagy vízszintes irányú hegszerű, a bőrtől eltérő színű csíkok tapasztalhatók.
Szerencsére csíkjaink a legtöbbször csak kozmetikai hibát jelentenek, az egészségre semmilyen hatásuk nincs. Azt azonban jó tudni, hogy a stria komolyan hathat az önértékelésre. Sajnos, nagyon kevés olyan kezelési lehetőség van, mely a striákat nyomtalanul eltüntetné, ezért érdemes inkább a megelőzésre koncentrálni.
A legfontosabb a hirtelen súlygyarapodás, a túl gyors izomtömeg-növekedés elkerülése. A bőr feszülésének leggyakoribb oka az általános vagy helyi hízás, ezért ügyeljünk az étrendünkre, a kiegyensúlyozott táplálkozásra. Ez különösen a várandós kismamáknak fontos, akik esetében lényeges, hogy ne hízzanak túl sokat a babavárás hónapjai alatt. Bizonyos tápanyagokkal, illetve étrend-kiegészítőkkel hozzásegíthetjük a szervezetünket ahhoz, hogy a kötőszövetei gyorsabban regenerálódjanak. Az ételeink megfelelő cink-, fehérje-, A-, C- és E-vitamin-tartalma csökkentheti a striák létrejöttéhez vezető kötőszöveti degeneratív folyamatokat.
Nagy kérdés lehet, hogy érdemes-e a striákat kenegetni, vagy éppen krémekkel megelőzhetőek-e a csíkok. Az ezekkel kapcsolatos vizsgálatok ellentmondásosak ugyan, meggyőző bizonyítékot még egyik termék sem szolgáltatott, de rengeteg krém van forgalomban, és az emberek többsége ezekben bízik a leginkább. A legtöbb termék segít rugalmasan, hidratáltan tartani a bőrt, ez mindenképpen előny. A terhességi csíkok megelőzésére szolgáló kozmetikumok hatékonysága nagymértékben függ attól, hogy masszírozzuk, csipkedjük-e az érintett bőrfelületet. A kenegetés, gyengéd dörgölés, enyhe kefélgetés fokozza a bőr vérellátottságát.
A striákat nem lehet teljesen eltüntetni, van viszont néhány olyan eljárás, mellyel jelentősen csökkenthetőek a csíkok. Igaz, minél hatékonyabbnak számít egy-egy kezelési fajta, annál költségesebb. A lézerkezelés az egyik legdrágább kezelési forma. Annál eredményesebb, minél frissebb striával fordulunk orvoshoz. A kezelés főleg a vörös striák elhalványítását célozza, csak hosszabb kezeléssorozat vezethet a csíkok vékonyodásához és a kötőszövet felszaporodásához. A fehér striák okozta egyenetlenség is javítható lézeres kezeléssel.
Az orvosi bőrcsiszoló kezelés (mikrodermabrázió) vagy a dermarolleres kezelés – a megfelelő kozmetikai hatóanyagokkal kombinálva – a már kialakult striáknál is jelentős javulást eredményezhet. A vákuummasszázs vagy kézi masszázsok feszesítik a bőrt.
Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »