A szlovák kormány módosította az energetikai támogatások rendszerét, így ezentúl az osztalékból származó bevételeket is figyelembe veszik a jogosultság megállapításakor. Ez a lépés azt hivatott megakadályozni, hogy a hivatalosan alacsony munkabérrel, de magas tőkejövedelemmel rendelkezők állami segítséghez jussanak. Korábban ugyanis a rendszer nem számolt ezekkel a bevételekkel, amit sok kritika ért. Az új szabályozás célja a támogatások igazságosabb elosztása.
Jogi akadályok a képviselők kizárása előtt
Nagy felháborodást keltett, hogy a magas jövedelmű (cirka 7000 eurós havi bruttó fizetéssel rendelkező) parlamenti képviselők is részesülhetnek az energiasátogatásból. Denisa Saková gazdasági miniszter eredetileg rendeleti úton próbálta kizárni őket a kedvezményezettek köréből. A kormányhivatal jogászai azonban jelezték, hogy ez a lépés törvénymódosítás hiányában jogellenes új feltételt szabna. A kormány ezért végül elvetette ezt a tiltást a rendeletből, így a képviselők egyelőre nem esnek el a támogatástól.
Az ellenzéki pártok élesen bírálták a kialakult helyzetet és a rendszer hiányosságait. A KDH rámutatott, hogy a támogatásból kimaradnak azok a rászorulók, akik fával vagy szénnel fűtenek, és nincs gázvezetékük. Az SaS szerint a kormányzati beavatkozások csupán kozmetikai jellegűek, és nem orvosolják a rendszer alapvető igazságtalanságait. Marián Viskupič kiemelte, hogy a különböző társadalmi csoportok összehasonlítása jelenleg diszkriminatív.
Robert Kaliňák védelmi miniszter visszautasította a káosszal kapcsolatos ellenzéki vádakat. Érvelése szerint a rendszer kétmillió háztartást érint, és a problémák csupán húszezer családot sújtanak, ami 99 százalékos találati arányt jelent. A koalíció szerint a felmerülő gondok csupán a bevezetéssel járó „gyermekbetegségek”. A módosított szabályok értelmében a 13. havi nyugdíj nem számít bele a jövedelembe, ám más nyugdíjtípusokat együttesen vesznek figyelembe.
Körkép.sk
Nyitókép forrása: SITA/Úrad vlády SR
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »


