Vadászpuskákkal és dinamittal felszerelkezett görögök várják a hotspot-építőket Kósz szigetén

Vadászpuskákkal és dinamittal felszerelkezett görögök várják a hotspot-építőket Kósz szigetén

A görög Kósz sziget polgármestere felszólította vasárnap az athéni kormányt, hogy álljon el az ottani menedékkérő-regisztrációs központ, úgynevezett hotspot Európai Unió által elvárt létesítésétől, mivel az aggodalmai szerint erőszakos tüntetéseket válthat ki.

"Annak a veszélynek tesszük ki magunkat, hogy áldozatokat kell majd elsiratnunk, és ellenőrizhetetlen helyzetbe sodródunk" – figyelmeztetett Jorgosz Kiricisz polgármester Alekszisz Ciprasz miniszterelnökhöz intézett nyílt levelében, amelyet az ANA állami hírügynökség ismertetett.

Az Égei-tengeren, a török partok közvetlen közelében fekvő Kósz három lakosa sebesült meg a múlt héten, amikor összecsaptak a biztonsági erőkkel a regisztrációs központ megépítésére kijelölt helyszín közelében, nem sokkal azután, hogy a kormány rendőri erősítést küldött oda.

Kiricisz hibának nevezte a kószi hotspot létrehozásáról hozott döntést, s arra kérte a miniszterelnököt, hogy a feszültség enyhítése érdekében adjon utasítást a rohamrendőri egységek visszavonására.

Hírdetés

A rendőri szakszervezetek ugyanakkor arról számoltak be, hogy a rendőrök feldühödött, vadászpuskákkal és dinamittal felszerelkezett helyiekkel találták magukat szembe. "Eddig már négy kollégánk sebesült meg" – hangoztatta a POASY szakszervezeti szövetség.

A görög kormány az Európai Unió nyomására egy hete vasárnap tett ígéretet arra, hogy február közepére hotspotokat létesít a török partok közelében fekvő öt szigeten, hogy szorosabb ellenőrzés alá tudják vonni a török-görög tengeri határon át Európába irányuló migránsáradatot. Az athéni kormány azután szánta el magát erre a lépésre, miután felvetődött, hogy ki kellene zárni az országot a schengeni térségből.

Lézvosz (Leszbosz), Híosz, Számosz és Lérosz lakossága elfogadta ezt az intézkedést, de Kósz hatóságai kezdettől fogva elutasították, attól tartva, hogy a migránsok hosszú távú jelenléte súlyosan visszaveti a helyiek legfőbb megélhetési forrásának számító idegenforgalmat.

Kormányzati tisztségviselők ezzel szemben azt hangoztatták, hogy csupán egy a szélsőjobb erők által támogatott kisebbség áll a kószi tiltakozások mögött.

(MTI)


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »