A dunaszerdahelyi Peter’s Bar étterem jurtára hasonlító, fa kupolájú tetőterében tartotta meg csütörtökön a Vámbéry Polgári Társulás a tavalyi jubileumi XX. Nemzetközi Vámbéry Konferencia előadásainak anyagából összeállított tanulmánykötetének bemutatóját az idei Vámbéry Napok rendezvénysorozatának keretében.
A Szentgyörgyön született, de gyermekévei óta csallóközinek tekinthető híres Kelet-kutató Vámbéry Ármint a kilencvenes évek elején fedezték fel újra Dunaszerdahelyen, mivel addig csak egy már lebontott épület oldalán elhelyezett, megkopott emléktábla és egy utcanév jelezte azt, hogy hosszú éveken keresztül itt élt az egyes muszlim vallású államokban is hatalmas megbecsülésnek örvendő, zsidó származású, a legfelsőbb körökbe is bejáratos „sánta dervis”. Az orientalista tiszteletére aztán megalakult Vámbéry Polgári Társulás, Vámbéry Napokat, továbbá konferenciákat szerveztek, amelyen Vámbéry-díjakat adományoztak.
Az előadásokon jelenkori iszlám vonatkozású témák is szerepelnek, gyakran világ- és geopolitikai aspektusból nézve. A Vámbéry Polgári Társulás mellett megalakult Vámbéry Tudományos Kollégium komoly szakmai szempontokat is figyelembe véve közelít a témához, így a kezdeti ad hoc jellegű előadások füzéreként indult konferencia az évek során nemzetközi mércével mérve is komoly szakmai fórummá nemesedett. A Vámbéry Napok során pedig egyrészt a felső tagozatos szlovákiai magyar tannyelvű iskolák tanulói a Vámbéry Ármin Földrajzverseny keretében számot adnak földrajzi és történelmi ismereteikről, illetve a rendezvény vendégeinek jelenlétében megkoszorúzzák a Kelet-kutató mellszobrát, másrészt pedig könyv formájában bemutatják az előző konferencia termését. Ennek lehettünk részesei csütörtökön, amikor bemutatásra került a XX. Nemzetközi Vámbéry Konferencia előadásait tartalmazó tanulmánykötet, melynek alcíme Ázsia világának belsejébe.
A könyvbemutatót Szabó Manyi, a Szlovákiai Magyar Írók Társaságának megbízott titkára vezette, köszöntőbeszédében a kötet szerkesztője, Dobrovits Mihály turkológus, a Vámbéry Tudományos Kollégium elnöke megidézte a Vámbéry Tudományos Konferencia kezdeteit, egykori esetlenségeit, de mindemellett hangsúlyozta annak jelentőségét és létjogosultságát, továbbá beszélt az azóta bekövetkező változásokról, fejlődésről, megemlítette, hogy mára a konferencia megtalálta a helyét és az ideális kereteit. Elmondta, hogy miután rögeszméje a konferenciák rendezése, így Vámbéryvel kapcsolatban is javaslatgot tett erre. Akkor úgy gondolta, hogy egy alkalommal majd szépen összeülnek, lesz egy pár előadás, beszélgetnek egy jót és becsukják az ajtót Vámbéry mögött. Ezzel szemben pedig a huszadik konferenciát ünnepelték tavaly.
Kicsit hályogkovácsként indultunk ennek a munkának, az első esemény még inkább hasonlított egy középiskolai önképzőkörre, mintsem egy rendes, szakszerűen megszervezett konferenciához”,
mesélt a kezdetekről Dobrovits, majd elmondta, hogy nagyjából az ötödik és a nyolcadik konferencia környékén kristályosodott ki egy professzionális rendezvény, amely a mai napig is működik. A kötet elszavában így fogalmaz:
A tudományosságról beszélve, alapelvünk, hogy szigorúan tartjuk magunkat a tudomány szabályaihoz. Áltudmányos »szenzációkra« viszont sohasem voltunk kíváncsiak, s nem is leszünk. Ezzel bocsátom tehát útjára kötetünket, melyet ezúton is szeretnék Olvasóink szíves figyelmébe ajánlani.”
Simon Szabolcs, a Vámbéry Polgári Társulás alelnöke részletesen bemutatta a könyv néhány tanulmányát és kitért a szerkesztés koncepciójára is. A közös vacsora előtt Hodossy Gyula, a Vámbéry Polgári Társulás ügyvezető igazgatója röviden beavatta a jelenlévőket a Vámbéry Ármin életmű ápolásával kapcsolatos tervekbe, és megtudhattuk, hogy ennek kapcsán felvették a kapcsolatot Vámbéry szülővárosának, Szentgyörgynek az elöljáróival is, akik pozitívan álltak hozzá egy majdani szorosabb együttműködés és egy esetleges emléktábla elhelyezéséhez a településen, ezzel is kiterjesztve a Vámbéry-kultuszt.
A XX. Nemzetközi Vámbéry Konferencia Ázsia világának belsejébe című kötete az alábbi szerzők tanulmányait tartalmazza:
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »