Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a közmédia. A reformáció napján a Debreceni Református Nagytemplomból emléknapi istentiszteletet is közvetít a Duna World.
Világszerte október 31-én ünneplik a reformáció napját. Luther Márton, német Ágoston-rendi szerzetes a hagyomány szerint 1517. október 31-én függesztette ki a wittenbergi vártemplom kapujára a bűnbocsátó levelek árusításával kapcsolatos, 95 pontba foglalt téziseit, tettével megalapozva a protestantizmust. Magyarországon is régi hagyománya van a nap megünneplésének, amelyhez a közmédia több csatornája is csatlakozik október utolsó napján.
A Dunán 14:40-től Daruka Mihály, a bibliagyártó című dokumentumfilmet láthatják. A címszereplő eredeti megjelenítésben, nyersanyagból és technikával kezdett hozzá a Károli Biblia újranyomtatásához. A mester szándéka az volt, hogy 2017. október 31-re a reformáció 500 éves évfordulójára kinyomtat 200 bibliát és megtalál 200 embert a világban, aki a biblia megvásárlásával segíti tevékenységét. A film egy akadályt nem ismerő ember munkáján keresztül mutatja be a 16. századi magyar nyomdatörténelmet és biblia nyomtatást. A nap tiszteletére tűzi műsorára 21:45-től a Megszállottak című magyar tévéfilmet a csatorna. A mű egy találkozás története, Kálvin és egy „ismeretlen római katolikus pap” – Loyolai Ignác – hetekig tartó hitvitáját mutatja be. Közös volt bennük, hogy mindketten meg akarták reformálni a kor vallását: Kálvin kívülről, új egyházat teremtve, Loyolai Ignác pedig belülről.
Reformáció emléknapi istentisztelet közvetít a Debreceni Református Nagytemplomból 17 órától a Duna World, majd 19:10-től a Szent Ignác útja című dokumentumfilmet vetíti a csatorna. A 21:05-kor kezdődő Isten kezében című vallási műsor Luther és a reformáció lipcsei örökségét mutatja be. A város – bár nem tartozik a reformáció történetének leghíresebb, legtöbb szimbolikus jelentőséggel felruházott helyszínei közé –, azért elfeledkezni sem szabad róla: Luther itt folytatta azt a disputát, amely után már egyértelműen a hitújítás útjára lépett. György lovag néven a városban talált biztos menedékre álruhás utazása közben, és ez volt az a hely, ahol korai írásai először láttak napvilágot nyomtatásban.
Luther életének legfontosabb városait, állomásait, munkássága és teológiája lényegét mutatja be az M5 kulturális csatornán 9 órától látható Luther városai című vallási műsor, majd 12:55-től a reformáció nyomába ered az Itthon vagy! országjáró turisztikai sorozat aktuális epizódja. A magyar szellemi kulturális örökség átörökítésén munkálkodik a Hagyaték című ismeretterjesztő sorozat, amelynek 13:20-kor kezdődő része a vizsolyi Biblia küldetését mutatja be.
A Kossuth Rádióban 11 óra után kezdődő A hely című riportműsor Fótról, a Magyarországi Evangélikus Egyház Kántorképző Intézetéből jelentkezik. A reformáció jelentősége szerepet kap e napon a 15:32-től hallható Kalendárium, valamint az utána következő Jó napot, Magyarország! adásában. A Vers napról napra című műsorban este fél kilenc előtt a nap tiszteletére Szenczi Molnár Albert református lelkész, nyelvtudós munkásságát idézik meg: XLII. zsoltárából Ruttkai Éva mond részletet, majd ugyanez megzenésített változatát Dévai Nagy Kamilla énekli. Az I. zsoltárt szintén Ruttkai Éva adja elő, Dévai Nagy Kamilla pedig a CX. zsoltárt tolmácsolja.
A Bartók Rádió a reformáció napján 19:35-től tűzi műsorára a Liszt Ferenc-díjas orgonaművész, Pálúr János 2024-ben, a Budapesti Nemzetközi Orgonafesztiválon elhangzott hangversenyét. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem orgona szakvezető- és improvizáció tanára feldolgozásaival a zene nyelvén, egészen egyedi módon ad új jelentést a régi egyházi dallamoknak, mindezt a Budapest-Fasori Református Egyházközség és templom gyülekezetének tagjai is rendszeresen hallhatják, ahol orgonistaként szolgál.
MTVA
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »