Uniós földrengés jöhet – aggódik Berlin, Brüsszel és Párizs is

Olaszországban várhatóan holnap alakul meg az új kormány. Aggódnak az EU nagy államai, hogy egy, a politikában járatlan ember kerül Olaszország élére, a két szövetséges párt pedig olyan költekezésbe kezd – és esetleg mégis kilép az eurózónából -, ami veszélybe sodorja Olaszország és az EU stabilitását. Az InfoRádióban Németh Zoltán kérdezte a téma szakértőjét, Szomráky Béla újságírót.

Hétfőn az olasz politikai gyakorlattal ellentétben Sergio Mattarella olasz államfő nem hívatta azonnal magához Giuseppe Contét és így nem döntött arról, hogy kinevezésével az európai országokra „frászt hozó” gazdasági és költségvetési tervekkel jelentkező koalíciós tervekre rábólint-e. Inkább kedden még Roberto Ficóval, a képviselőház és Maria Elisabetta Alberti Casellatival, a szenátus elnökével egyeztet.

A kormányfőjelölt, Giuseppe Conte eddig csak szőrmentén foglalkozott politikával, és bár részt vett a program kialakításában, és körülbelül 5 éve foglalkozik politikával, de sosem vett részt fontos politikai döntések meghozatalában – emelte ki Szomráky Béla Olaszország-szakértő.

Azt senki sem tudja, hogy a kormányt pontosan ki fogja vezetni – mutatott rá Szomráky. Formailag az 54 éves Giuseppe Conte firenzei magánjogi professzor, akit politikai vezetőnek neveznek, tehát nem szakértői kormányt hoznak létre, ahogy Mattarella tette volna.

Hírdetés

A két koalíciós párt, az Öt Csillag Mozgalom és a Liga vezetője azt mondja, hogy Conte személyében találták meg a szintézist, „ő egyesíti a két pártot, és a legjobban tudja majd a két párt elég különböző programjának összevasalásából létrehozott szövetet képviselni és érvényre juttatni.”

– hívta fel a figyelmet a szakértő. Habár az eurózónából való kilépés tervét – legalábbis formailag – visszavonták, de úgy tűnik, továbbra is terv az euró faképnél hagyása: azt a nagy múltú, kormányzati tapasztalattal is rendelkező Paolo Savonát jelölték kincstárügyi miniszternek, aki szerint az euró csak egy hurok Olaszország nyakán, és mielőbb meg kellene szabadulni tőle.

Történt néhány nagyon látványos bejelentés Szomráky Béla szerint. Ilyen volt például „a francia-olasz nagysebességű vasút építésének felfüggesztése (a kivitelezés félkész állapotban van, a francia része már megépült), a nyugdíjsávokat rendező törvény megváltoztatása, és – legalábbis a bejelentés szintjén – elkezdenek azon dolgozni, hogy bevezethető legyen az állampolgári jogon járó jövedelem” – sorolta a szakértő. Hozzátette: ez utóbbinak

A szakértő szerint a koalíciós pártok próbálják megnyugtatni az európai országokat azzal, hogy Olaszországot szeretnék fejlődő pályára lőni és a gazdasággal nem lesz semmi gond. Időközben azonban

Nem ez az első alkalom egyébként, hogy az olasz választók számára ismeretlen ember kerül a kormány élére.


Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »