Ukrajnának és a Közel-Keletnek békét, Szudánnak emberiességi segélyt kért Ferenc pápa karácsonyi üzenetében, amelyet szokás szerint a római Szent Péter-bazilika erkélyén mondott el több ezer hívő előtt az ünnep első napján, és amelynek végén áldását adta a városra és a világra.
„Hallgassanak el a fegyverek a mártírrá vált Ukrajnában, és (a feleknek) legyen bátorságuk elkezdeni a tárgyalásokat és a találkozókat, hogy aztán igazságos és tartós béke születhessen!” – kérte a katolikus egyházfő.
Ferenc pápa elítélte a „rettenetes humanitárius helyzetet” a Gázai övezetben, és ismét azt kérte, hogy a Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet engedje szabadon izraeli túszait.
Az egyházfő felszólította azokat, akik tehetnek azért, hogy a háború sújtotta Szudán több millió éhező lakosa kaphassa meg a nekik szánt humanitárius segélyt, és hogy az afrikai országban is kezdődjenek tárgyalások a a tűzszünetről.
Ferenc pápa olasz nyelvű karácsonyi üzenetét ülve olvasta fel a Szent Péter-bazilika központi lodzsáján. Felidézte, hogy előző nap, szenteste a bazilika kapujának kitárásával elindította a jubileumi szent évet.
„Ne féljetek! A kapu kitárult! Nem kell kopogtatni rajta. Lépjetek be!”
– hangoztatta, arra szólítva fel minden embert, népet és nemzetet, hogy legyen bátorsága belépni a kapun, a remény zarándokává válni, és elhallgattatni a fegyvereket.
Ferenc pápa beszédében számba vette a konfliktusok dúlta térségeket:
a palesztin területeket, Izraelt, Libanont és Szíriát a keresztény közösségeivel. Megbékélést sürgetett mindenütt.
Reményre biztatott a járvány sújtotta Kongói Demokratikus Köztársaságban, vigaszt kért Mianmar menekülésre kényszerített lakosságának, társadalmi megbékélést szorgalmazott a latin-amerikai országokban.
Felszólított arra, hogy az emberek a jubileumi szentévben az ideológiai, a politikai és a fizikai akadályok felszámolásával bontsák le a megosztottság falát, például az ötven éve kettéosztott Cipruson, amelyről így külön is szólt.
Kérte a kiszolgáltatottak felkarolását: a háborútól vagy az éhínségtől szenvedő gyerekekét, a magányos és magukra hagyott idősekét, a menekülőkét, a munkahelyüket elvesztőkét, a börtönben raboskodókét, akik „minden bűnük ellenére Isten fiai maradnak mindig”, a hitük miatt üldözöttekét.
Köszönetet mondott a pedagógusoknak, az egészségügyben és a rendfenntartásban dolgozóknak, akik vigaszt nyújtanak a nehézségben levőknek. Beszéde végén Ferenc pápa a szegény országok adósságának elengedését szorgalmazta.
Karácsony első napján a zarándokok biztonságát szolgáló ellenőrzési rendszer jól működött Rómában, így az a teljes jubileumi évben érvényben lesz – közölte Roberto Massucci, Róma rendőrfőkapitánya, aki a téren személyesen irányította a rendőrség, csendőrség embereit.
MTI
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »